Profesjonalna parownica do mycia podłóg i dezynfekcji – jak wybrać?

Data dodania: 28 lutego 2021
Foto: materiał prasowy

Foto: materiał prasowy

Wiele miejsc w przestrzeni publicznej wymaga utrzymania wysokiego standardu higieny. Pomocna w dezynfekcji powierzchni jest profesjonalna parownica do czyszczenia. Dowiedz się, jak działa i czym kierować się przy wyborze tego urządzenia.

Parownica profesjonalna – co to jest i jak działa?

Parownica do profesjonalnego użytku to wielofunkcyjne urządzenie czyszczące, które skutecznie usuwa zabrudzenia i zabija bakterie oraz inne drobnoustroje za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem oraz wysokiej temperatury.

Jaka jest zasada działania parownicy? Głównym elementem jest bojler, w którym woda jest podgrzewana do temperatury wrzenia za pomocą grzałki. W efekcie powstaje sprężona para wodna o temperaturze około 100ºC, która poprzez specjalną dyszę wydostaje się na zewnątrz pod wysokim ciśnieniem. Mikrocząsteczki z prędkością ok. 170 km/h (w zależności od użytej dyszy) uderzają w powierzchnię poddawaną czyszczeniu, a ich mały rozmiar powoduje, że dokładnie penetrują najmniejsze szczeliny, których nie widać gołym okiem. W ten sposób brud zostaje rozbity i usunięty w łatwy sposób, bez szorowania. Dodatkowo skuteczność sprzątania podnosi wysoka temperatura, która nagrzewa cząsteczki zanieczyszczeń szybciej niż czyszczoną powierzchnię. W wyniku różnicy ciepła powstają odkształcenia termiczne, które sprzyjają odspajaniu się brudu. Wysoka temperatura ma też silne działanie bakteriobójcze.

>> Dowiedz się, jakie jeszcze profesjonalne parownice i odkurzacze parowe skutecznie czyszczą parą

Zalety czyszczenia parą – najważniejsze korzyści

Czyszczenie parą jest uważane za najskuteczniejszą metodę pozbywania się zabrudzeń bez użycia środków chemicznych. Sprzątanie bez detergentów niesie korzyści dla zdrowia (szczególnie dzieci i alergików) oraz środowiska naturalnego. Przy tym rezultaty czyszczenia są znakomite, a badania potwierdzają, że parownice skutecznie zabijają 99,99% bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów*. Co ważne, czyszczenie parą jest szybkie, nie wymaga wysiłku (bez szorowania i polerowania) oraz oszczędza czas i pieniądze. Warto też podkreślić, że parownice mają szeroki wachlarz zastosowań.

Czyszczenie bez chemii

Specyfika działania parownic sprawia, że efektywnie usuwają zabrudzenia bez użycia jakichkolwiek detergentów. Dzięki temu są ekologiczne i przyjazne dla zdrowia. Nie zanieczyszczają środowiska, ponieważ, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod, woda, która wraca do kanalizacji, nie zawiera środków chemicznych. Warto też dodać, że parownice oszczędnie gospodarują wodą, a z 1 l wytwarzają aż 1700 l pary wodnej, co jest wystarczające do wyczyszczenia 60 m². Dla porównania konwencjonalne metody wymagają użycia do takiej samej powierzchni 5 l. Parownice oszczędzają zatem 80% wody.

Brak środków chemicznych to również korzyść dla zdrowia. Detergenty działają drażniąco na skórę, a opary są szkodliwe dla dróg oddechowych. Mogą też wywoływać alergię, zwłaszcza u małych dzieci, ale także u zwierząt domowych. Wyeliminowanie niezdrowej chemii oznacza też mniej śmieci i oszczędności finansowe.

Doskonałe efekty i dezynfekujące działanie

Parownice gwarantują doskonałe efekty czyszczenia nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń – usuwają tłuszcz, osad czy kamień. Co najważniejsze, charakteryzują się działaniem dezynfekującym. Profesjonalne parownice Kärcher wyróżniają się skutecznością zabijania bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów na poziomie 99,99%*, co jest gwarancją najwyższych standardów higienicznych.
Profesjonalne parownice zapewniają także przyjazne środowisko dla alergików i małych dzieci. Dzięki wysokiej temperaturze doskonale eliminują roztocza kurzu, zarodniki pleśni, bakterie i inne drobnoustroje, które powodują reakcje alergiczne. Czyszczenie parą jest znakomitą profilaktyką przeciw alergiom i infekcjom.

Uniwersalne zastosowanie

Parownice profesjonalne Kärcher to urządzenia wszechstronne, które mogą być używane w miejscach o wysokich wymaganiach higienicznych, jak: placówki medyczne, hotele, sklepy, restauracje. To też podstawowy sprzęt dla firm sprzątających.

Przy pomocy parownicy można posprzątać wszelkiego rodzaju powierzchnie i przedmioty wodoodporne. W łazienkach i sanitariatach znakomicie sprawdzi się do codziennego czyszczenia: muszli, pisuarów, bidetów, armatury, umywalek, brodzików, kabin, ale też płytek ściennych i podłogowych oraz fug. Parownice nadają się też do usuwania tłustego osadu w kuchniach - z okapów, kuchenek, płyt grzewczych, blatów, kafelków. W pokojach, holach i korytarzach zdezynfekują podłogi, klamki, uchwyty, balustrady i wiele innych powierzchni gładkich. Parownice nadają się też do odkażania wózków sklepowych oraz wszelkiego rodzaju tekstyliów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając parownicę do profesjonalnego użytku?

fot.: profesjonalna parownica

Za skuteczność czyszczenia parowego odpowiadają parametry techniczne i wyposażenie parownicy – moc grzewcza, ciśnienie, prędkość strumienia pary, temperatura, czas nagrzewania, pojemność zbiornika, długość kabla. Ważne są także dodatkowe funkcje i systemy bezpieczeństwa. Wybierając parownicę renomowanego producenta, takiego jak Kärcher, zyskuje się również gwarancję, dostępność akcesoriów i serwis.

Parametry robocze wydajnej parownicy profesjonalnej

Parownica do użytku profesjonalnego powinna mieć dużą moc grzałki, która zapewni szybkie nagrzewanie. Urządzenie Kärcher o mocy 2300 W jest gotowe do pracy w ciągu 4,5 minuty (czas grzania jednego litra wody). Z kolei za skuteczne usuwanie brudu odpowiada wysokie ciśnienie pary. Im wyższe, tym większa prędkość wyrzutu pary, a tym samym dokładniejsze czyszczenie. Trzeba mieć świadomość, że wiele parownic cechuje wysokie ciśnienie podczas pierwszego wyrzutu pary, natomiast w miarę użytkowania z czasem jego moc spada. Parownica Kärcher wyróżnia się stale wysokim poziomem ciśnienia przez cały czas pracy, co znacząco wpływa na wydajność czyszczenia.

Warto zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę roboczą parownicy. Gorąca para wodna zdecydowanie skuteczniej rozpuszcza brud. Temperatura 100ºC na dyszy skutecznie czyści i zabija mikroby. Urządzenie Kärcher generuje temperaturę maksymalną na poziomie 145ºC.

Czyszczenie dużych powierzchni wymaga odpowiednio dużego zbiornika, który zapewni komfort pracy, bez potrzeby ciągłego uzupełniania wody. Profesjonalna parownica Kärcher wyposażona jest w system 2 zbiorników, których pojemność wynosi aż 4 l. Wodę można uzupełniać podczas pracy bez konieczności jej przerywania (bojler nie musi stygnąć), a dodatkowo cała woda nie jest podgrzewana od razu, co skraca czas nagrzewania urządzenia. Trzeba też podkreślić, że bojler w parownicy Kärcher wykonany jest z wysokiej jakości aluminium z niskim udziałem miedzi. Przekłada się to na mniejsze ryzyko korozji i lepszą dystrybucję ciepła (mniejsze ryzyko przegrzania).

Jeżeli chodzi o dane techniczne, warto także sprawdzić długość kabla parownicy. Im dłuższy, tym większy zakres pracy i swoboda ruchów. Przewód zasilający urządzenia Kärcher ma aż 7,5 m.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Dobrej jakości parownice profesjonalne wyposażone są w dodatkowe funkcje ułatwiające sprzątanie. Urządzenie Kärcher posiada system VapoHydro, który umożliwia regulację stopnia wilgotności pary w zależności od zapotrzebowania – od powietrza suchego aż po strumień gorącej wody do spłukiwania.

Wybierając profesjonalną parownicę, warto zainteresować się wyposażeniem. Marka Kärcher wyposażyła urządzenie w wysoko wydajne dysze podłogowe z innowacyjną technologią lameli, które znacznie lepiej utrzymują parę niż końcówki z włosiem. Przekłada się to na znaczne lepsze rezultaty sprzątania.

Użytkowanie parownicy z uwagi na wysokie ciśnienie i temperaturę musi zapewniać użytkownikom zaawansowaną ochronę. Kärcher gwarantuje najwyższe standardy bezpieczeństwa. Przykładem może być zawór bezpieczeństwa (zapobiega oparzeniom) czy zatrzymanie generowania pary natychmiast po zaprzestaniu naciskania spustu.

>> Sprawdź ofertę profesjonalnych parownic Kärcher

Dezynfekcja powierzchni parownicą Kärcher. Czyszczenie krok po kroku

Profesjonalna parownica Kärcher została zaprojektowana w przemyślany sposób, zapewniając komfort pracy i łatwość obsługi. Oto instrukcja, jak odkażać parą:

1. Przed rozpoczęciem użytkowania należy upewnić się, czy urządzenie jest czyste, w razie potrzeby wyczyścić zgodnie z instrukcją.
2. Przed czyszczeniem dezynfekcyjnym należy usunąć luźne zanieczyszczenia i grube zabrudzenia z powierzchni.
3. Czyszczenie parą należy rozpocząć po zakończeniu podgrzewania parownicy.
4. Najlepiej czyścić suchą parą – ustawienie pełnej siły poziomu pary i minimalna funkcja VapoHydro.
5. Jedno miejsce powinno być poddawane działaniu pary przez min. 30 sekund.
6. Dokładne czyszczenie powierzchni w całości zapewnia praca raz przy razie.
7. Trzeba trzymać się wskazówek zawartych w instrukcji obsługi.

Obejrzyj webinar Kärcher Professional i dowiedz się, jak skutecznie czyścić i dezynfekować parą:

*Dokładne czyszczenie parownicą Kärcher zabija 99.99% wszystkich typowych bakterii występujących w domu na typowych domowych twardych powierzchniach.

Czytaj także: Higiena w gastronomii. Czyszczenie kuchni komercyjnych | Kärcher w Polsce

Czytaj także: Profesjonalne czyszczenie podłóg obiektów przemysłowych | Kärcher w Polsce

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design