Problem z zatorami płatniczymi rozwiązany?

Autor: Redakcja
Data dodania: 11 lutego 2013
Kategoria:
zatory_platniczePosłowie uchwalili ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ma ona na celu zwalczanie pogłębiającego się problemu zatorów płatniczych przez wprowadzenie przepisów bardziej dyscyplinujących strony – podaje PAP.

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 423 posłów, żaden nie był przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu. Izba przyjęła także dwie poprawki zgłoszone przez klub PSL.

Jedna z nich przewiduje, że jeśli ustalony w umowie termin zapłaty jest dłuższy niż 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku oraz nie ma ku temu obiektywnego uzasadnienia, to wierzycielowi należą się odsetki.

Według ustawy termin uregulowania należności między przedsiębiorcami nie powinien przekraczać 60 dni kalendarzowych, a rozliczenia z urzędem – 30 dni.

W ustawie znajduje się ponadto przepis, dzięki któremu wierzyciel będzie mógł odzyskać koszty poniesione podczas dochodzenia od dłużnika należności. Będzie to stała rekompensata w wysokości 40 euro.

Przypominamy, że w III kwartale 2012 roku tylko co dziesiąte polskie przedsiębiorstwo nie miało problemów z terminowym uzyskaniem zapłaty od klientów.

Adam Gieras

źródło: PAP

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram