Pracowałeś za granicą? Zapytaj w urzędzie pracy o dotacje

Autor: Redakcja
Data dodania: 15 czerwca 2009
Kategoria:
logo_euro.jpg
logo_euro.jpgKażdy, kto pracował w państwie unijnym, może ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Można na ten cel otrzymać do 19,1 tys. zł dotacji z urzędu pracy.

Jak wyjaśnia na łamach „Gazety Prawnej” Wojciech Kamiński z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, jest to możliwe, jeśli zarejestrują się jako bezrobotni w polskim urzędzie pracy i jednocześnie nie mają takiego statusu w zagranicznym urzędzie. Zainteresowany nie może prowadzić działalności w ciągu 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia w urzędzie pracy wniosku o przyznanie dotacji.

Bezrobotnym może być osoba, która m.in.: ukończyła 18 lat, ale nie więcej niż 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) i która nie ma żadnego źródła dochodów. Nie może też pracować, prowadzić działalności i otrzymywać m.in. emerytury, renty, zasiłku i świadczenia przedemerytalnego. Jednak nie każdy, kto posiada status bezrobotnego, może ubiegać się o dotację.

Jak czytamy w dzienniku, o dotację nie może się też ubiegać ten, kto w ciągu 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych lub robót publicznych. O pomoc nie może się starać osoba, która została skazana za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku.

Agnieszka Grabuś, 15 czerwca 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram