Potężne straty gastronomii w centrach handlowych

Data dodania: 21 kwietnia 2021
Kategoria:
Foto: pixabay.com

Przed pandemią, Polacy regularnie odwiedzający centra handlowe często korzystali z tamtejszej oferty gastronomicznej. Według danych CBRE, więcej niż połowa konsumentów co najmniej raz w miesiącu jadła w strefie food court.

Obecnie najemcy gastronomiczni, stanowiący średnio około 10% wszystkich najemców w centrach handlowych, znajdują się w trudnej sytuacji. Mimo otwartych restauracji i obowiązku płacenia czynszu, ich obroty są znacząco obniżone. Eksperci CBRE prognozują, że w przyszłości może to doprowadzić do opuszczenia przez najemców gastronomicznych centrów handlowych na rzecz ulic handlowych.

  • Rola gastronomii w centrach handlowych jest zależna od ogólnej koncepcji obiektu. W starszych budynkach gastronomia miała funkcję uzupełniającą, podczas gdy w nowoczesnych obiektach strefa gastronomiczno-rozrywkowa odgrywa kluczową rolę. Przed pandemią centra handlowe ewoluowały z miejsc zakupowych w przestrzenie rekreacyjne, z rosnącym znaczeniem restauracji i rozrywki, takiej jak kina. Jednak przedłużająca się pandemia i kolejne ograniczenia mogą zachwiać tym trendem, skłaniając gastronomię do poszukiwania alternatywnych lokalizacji, przede wszystkim ulic handlowych – mówi Renata Kamińska, specjalista ds. ulic handlowych w CBRE.

Problem gastronomii w centrach handlowych

Badanie przeprowadzone przez CBRE przed pandemią wykazało, że Polacy często odwiedzali restauracje w centrach handlowych. 10% klientów jadało w strefie food court codziennie lub 2-3 razy w tygodniu, 12% raz w tygodniu, 17% 2-3 razy w miesiącu, a 15% raz w miesiącu. Łącznie 54% odwiedzających co najmniej raz w miesiącu korzystało z gastronomii. Gastronomiczne lokale stanowiły około 10% wszystkich lokali w centrach handlowych.

Pandemia i wprowadzone ograniczenia znacząco wpłynęły na sytuację gastronomii w centrach handlowych. Polska Rada Centrów Handlowych oszacowała, że rok po wybuchu pandemii branża centrów handlowych miała zadłużenie na poziomie 90 mld zł, z czego część dotyczyła lokali gastronomicznych z dużymi spadkami obrotów.

  • Restauracje w centrach handlowych przeżywają trudne czasy. Kiedy centrum handlowe działa w ograniczonym zakresie z zachowaniem reżimu sanitarnego, otwierają się również restauracje, choć ruch jest ograniczony, a jedzenie można zamawiać tylko na wynos. Pomimo niskiego obrotu, lokale nadal płacą czynsz – informuje Renata Kamińska.

Przyszłość gastronomii: mniej w centrach, więcej na ulicach

Najemcy gastronomiczni w centrach handlowych, mając za sobą trudny rok, musieli zastanowić się nad swoim modelem biznesowym i przyszłymi lokalizacjami. Specjaliści CBRE prognozują, że pandemia może spowodować opuszczenie przez niektórych najemców centrów handlowych na rzecz ulic handlowych, co dla niektórych może oznaczać przesunięcie akcentu z galerii na ulice.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram