Przed pandemią, Polacy regularnie odwiedzający centra handlowe często korzystali z tamtejszej oferty gastronomicznej. Według danych CBRE, więcej niż połowa konsumentów co najmniej raz w miesiącu jadła w strefie food court.
Obecnie najemcy gastronomiczni, stanowiący średnio około 10% wszystkich najemców w centrach handlowych, znajdują się w trudnej sytuacji. Mimo otwartych restauracji i obowiązku płacenia czynszu, ich obroty są znacząco obniżone. Eksperci CBRE prognozują, że w przyszłości może to doprowadzić do opuszczenia przez najemców gastronomicznych centrów handlowych na rzecz ulic handlowych.
Badanie przeprowadzone przez CBRE przed pandemią wykazało, że Polacy często odwiedzali restauracje w centrach handlowych. 10% klientów jadało w strefie food court codziennie lub 2-3 razy w tygodniu, 12% raz w tygodniu, 17% 2-3 razy w miesiącu, a 15% raz w miesiącu. Łącznie 54% odwiedzających co najmniej raz w miesiącu korzystało z gastronomii. Gastronomiczne lokale stanowiły około 10% wszystkich lokali w centrach handlowych.
Pandemia i wprowadzone ograniczenia znacząco wpłynęły na sytuację gastronomii w centrach handlowych. Polska Rada Centrów Handlowych oszacowała, że rok po wybuchu pandemii branża centrów handlowych miała zadłużenie na poziomie 90 mld zł, z czego część dotyczyła lokali gastronomicznych z dużymi spadkami obrotów.
Najemcy gastronomiczni w centrach handlowych, mając za sobą trudny rok, musieli zastanowić się nad swoim modelem biznesowym i przyszłymi lokalizacjami. Specjaliści CBRE prognozują, że pandemia może spowodować opuszczenie przez niektórych najemców centrów handlowych na rzecz ulic handlowych, co dla niektórych może oznaczać przesunięcie akcentu z galerii na ulice.
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji