Pośrednictwo finansowe ma się dobrze

Autor: Redakcja
Data dodania: 29 kwietnia 2016
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Jest popyt na usługi pośredników finansowych.

Przychody pośredników finansowych rosną. Rosną też sieci oddziałów partnerskich specjalizujących się w pośrednictwie sprzedaży produktów finansowych.

Z najnowszego badania KPF (Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce) wynika, że sektor pośrednictwa finansowego radzi sobie całkiem dobrze. Rośnie aktywność kredytowa gospodarstw domowych i firm.

Liczba kredytów wypłacanych u pośredników finansowych jest powiązana z dynamiką sprzedaży kredytów w bankach i w tym kontekście, zarówno dla banków jak i pośredników, bardzo dobrym okresem okazał się grudzień 2015 r., kiedy to wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych była najwyższa w całym minionym roku.

Kredyty gotówkowe, sprzedane przez pośredników finansowych zrzeszonych w KPF (wśród nich są m.in. spółka Capital Service, rozwijająca sieć oddziałów partnerskich KredytOK i Operator Bankowy Fines), systematycznie zwiększają swoją średnią wartość, przy malejącej ich liczbie. W ostatnim kw. 2015 r. wartość wszystkich kredytów gotówkowych osiągnęła 370,18 mln zł (wzrost o 5,45%), a liczba 9,971 (spadek o 6,84%).

Prowadzi to do wniosku, że przychody pośredników nie maleją wraz ze zmniejszającą się liczbą klientów, a także, iż pośrednicy ściśle współpracują z bankami, które w swojej strategii dyskryminują małe kwoty i dążą do obniżenia kosztów obsługi klienta. Średnia wartość wypłaconego przez pośredników kredytu wyniosła 37 tys. zł, zatem znajduje się w przedziale wartości, o które między bankami toczy się największa konkurencja.

Kredyty dla firm

W sektorze kredytów dla firm, wypłaconych przez pośredników finansowych zrzeszonych w KPF widać podobny trend, jak w przypadku gospodarstw domowych. Wielkość zadłużenia (w IV kwartale 2015 r. 42,14 mln zł) zwiększa się wraz ze zmniejszaniem się liczby przedsiębiorstw (154 firmy), które ubiegały się o kredyt.

Pożyczki niebankowe

Pośrednicy finansowi, skupieni w KPF, oferują także pożyczki instytucji pożyczkowych. Średnia kwota pożyczki pozabankowej od połowy 2010 r. utrzymuje się w trendzie wzrostowym, z wyjątkiem niewielkiego wahnięcia w 2014 r. W lipcu 2013 r. średnia wartość pożyczki przekroczyła 2 tys. zł, w ostatnim kwartale 2015 r. osiągnęła 2,564 zł (wzrost o 17,7% względem poprzedniego kwartału).

W I połowie 2015 r. sprzedano 310 tys. pożyczek, podczas gdy w analogicznym okresie 2014 r. było to 309,1 tys. Pośrednicy, skupieni w KPF zyskali sobie silną pozycję także w tym sektorze usług na rzecz dostawców kredytu dla gospodarstw domowych.

Na rynku pośrednictwa finansowego aktywnie działają systemy franczyzowe. To oprócz wspomnianych Capital Sernice i Fines – m.in. Aviva, Leasing-Experts i Insur Invest.

Więcej systemów franczyzowych działających w sektorze usług finansowych i ubezpieczeniowych znajduje się w naszej bazie konceptów franczyzowych.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram