Popyt na wyroby medyczne będzie rósł

Autor: Redakcja
Data dodania: 17 grudnia 2015
Kategoria:
Foto: freeimages.com
W sektorze wyrobów medycznych jest miejsce na Twój biznes.

Sklepy z wyrobami medycznymi to duża część rynku artykułów zdrowotnych. Szacuje się, że do 2020 roku jego wartość może wynieść około 3 mld dolarów. Te dane napawają optymizmem firmy, które rozwijają sieci sklepów za pomocą franczyzy.

Obecnie wartość rynku wyrobów medycznych jest szacowana na ponad 2 mld dolarów, z czego 85% stanowi import, głównie z krajów UE, przede wszystkim z Niemiec. Polskie firmy produkują szeroką gamę wyrobów tanich, jednorazowych oraz sprzętu elektro-diagnostycznego. Krajowa produkcja na rynek medyczny jest szacowana na około 1,4 mld zł.

Z naszych rozmów z przedstawicielami branży wynika, że dla sklepów z zaopatrzeniem medycznym (w tym ze sprzętem ortopedycznym i środków pomocniczych codziennego użytku) jest duże pole do zagospodarowania.

Edyta Braszkowska, prezes sieci Sklepów Medycznych Samo Zdrowie zauważa, że jest to bardzo chłonny rynek. Takie placówki mają szansę na pozyskanie pokaźnej grupy lojalnych klientów na dużych osiedlach mieszkaniowych, przy ulicach o natężonych ruchu pieszych czy w centrach handlowych.
Pod koniec 2015 roku sieć sklepów Medycznych Samo Zdrowie liczyła sześć placówek franczyzowych i dwie własne.

Pierwszy sklep tej marki powstał 2011 roku w Kwidzynie. Od połowy 2013 roku firma postanowiła rozwinąć swoje skrzydła na zasadach franczyzy. Planuje się, że na początku 2016 roku spółka podpisze co najmniej 3 umowy na prowadzenie sklepu franczyzowego.

Mimo optymistycznych prognoz istnieją też bariery rozwoju tego rynku. Jak tłumaczy Edyta Braszkowska, większość rynku - ponad 90% - jest finansowana ze środków publicznych, źródeł unijnych lub środków własnych samorządów. Właścicielom sklepów medycznych zależy na podpisaniu umowy z NFZ, by móc oferować produkty refundowane. O tym, czy placówka będzie atrakcyjna dla klientów decyduje właśnie umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia. I tu zaczynają się tak zwane schody.

Aby mieć taki kontrakt właściciel sklepu musi zatrudnić personel o odpowiednim wykształceniu. Minimum to tytuł technika fizjoterapii, farmaceuty czy pielęgniarki. To sprawia, że znalezienie i utrzymanie odpowiedniej kadry nie jest taki proste.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram