Ponad połowa Polaków wyda na Wielkanoc ok. 400 zł

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Ile będzie kosztowała Wielkanoc w polskich domach? Dla 53% będzie to wydatek rzędu 300-400 zł. Tylko nieliczni (4%) wydadzą powyżej 800 zł. Prawie w całości świąteczny budżet przeznaczony zostanie na jedzenie – deklarują Polacy.

Tylko 11% uwzględni w nim zakup prezentu, wydamy na niego najczęściej od 50 do 100 zł. Taką kwotę deklaruje aż 48% z nas – wynika z sondy zakupowej Silesia City Center.

Z badania wynika też, że dla 89% respondentów zakupy wielkanocne zaczynają się i kończą w sklepie spożywczym. W tym roku na święta wydamy przeciętnie od 300 do 400 zł (53%.), 31% Polaków chciałoby się zmieścić w budżecie od 200 do 300 zł. Dla 17%. limitem będzie 200 zł. Zaledwie 10% wyda powyżej 400 zł.

Wielkanoc jest komercyjnym przeciwieństwem świąt Bożego Narodzenia. Nasze wydatki w tym okresie koncentrują się prawie wyłącznie na jedzeniu. Rzadziej niż w Boże Narodzenie kupujemy prezenty, ubrania i dekoracje, szturmujemy za to piekarnie, sklepy spożywcze i sklepy ze słodyczami – mówi Ewa Marcinek, dyrektor Silesia City Center w Katowicach.

Polacy także przykładają mniejszą wagę do organizacji świąt. Zdaniem 49% Wielkanoc nie wymaga specjalnych przygotowań, w odróżnieniu od Bożego Narodzenia, które dla 68% Polaków jest wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i zakupowym. Atmosferę napięcia w tym roku rozładowuje także widmo długiego weekendu. Aż 15% ankietowanych deklaruje, że weźmie urlop, żeby połączyć święta wielkanocne z długim weekendem.

W tym roku Wielkanoc stała się rozbiegiem dla majówki, stąd wiele osób, mających w perspektywie wyjazd na weekend, decyduje się na większe, świąteczne oszczędności – komentuje Ewa Marcinek. I faktycznie, co czwarty Polak (23%) zapewnia, że tegoroczne święta będą skromniejsze od ubiegłorocznych.

Z sondy Silesia City Center wynika, że oszczędności ominą tylko prezenty. W tym roku kupi je 11% Polaków, z czego ponad 90% trafi do najmłodszych. Wydamy na nie przeciętnie od 50 do 100 zł (48%). Prezent powyżej 100 zł kupi 24% Polaków. Jednak i na tej liście dominuje jedzenie. Najpopularniejszym prezentem dla dzieci będą zabawki, na drugim miejscu słodycze.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram