Ponad milion złotych kary za zmowę

Autor: Redakcja
Data dodania: 13 stycznia 2009
Kategoria:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółki Koral i Żabka zawarły niedozwolone porozumienie, ustalając cenę odsprzedaży lodów. Na przedsiębiorstwa zostały nałożone kary finansowe w łącznej wysokości ponad miliona złotych.

W toku postępowania antymonopolowego, które zostało wszczęte w marcu 2008 r., urząd sprawdzał, czy Koral — jeden z największych producentów lodów w Polsce — oraz Żabka — organizator sieci ok. 2000 sklepów — zawarli niedozwolone porozumienie, ustalając cenę odsprzedaży lodów. Z materiału dowodowego zebranego w toku postępowania wynika, że jednym z postanowień umowy o współpracy obowiązującej w latach 2006-2007 pomiędzy przedsiębiorcami było zobowiązanie Żabki do stosowania cen nie niższych niż sugerowane przez sprzedającego — firmę Koral.
Ustalenie cen minimalnych, czyli takich, poniżej których dany towar nie może być sprzedawany, jest z mocy prawa zakazane i stanowi jedno z najpoważniejszych naruszeń prawa konkurencji. Zakazane jest nie tylko ustalanie cen, ale także ich elementów, np. marż handlowych, upustów. Z analizy cen stosowanych przez Żabkę w latach 2006-2007 wynika, że porozumienie zostało zrealizowane w praktyce — w zdecydowanej większości były one wyższe niż sugerowane przez Koral. W wyniku zawartego porozumienia ceny detaliczne lodów Koral kształtowały się na poziomie wyższym niż w przypadku, gdyby poddane były swobodnej grze rynkowej. Ujemne skutki odczuli przede wszystkim konsumenci — klienci sieci Żabka.

Z ustaleń urzędu wynika, że w kwietniu 2008 r., w wyniku wszczętego postępowania antymonopolowego, spółki zawarły aneks do umowy i wykreśliły kwestionowane przez UOKiK postanowienie. Tym samym przedsiębiorcy zaprzestali stosowania niedozwolonej praktyki. Na spółki zostały nałożone kary w wysokości blisko 1,1 mln zł: 269,6 tys. zł na Koral i 829,5 tys. zł na Żabkę. Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorcom przysługuje prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: podatki.pl
1
3 stycznia 2009 r. 

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram