Polskim sieciom handlowym grozi bankructwo?

Autor: Redakcja
Data dodania: 10 lutego 2016
Kategoria:
Foto: Manifestacja kupców w Lublinie.
Trwają protesty przeciwko opodatkowaniu handlu detalicznego.

Ciężar podatku od sieci handlowych dotknie wszystkie polskie sieci, stowarzyszenia, grupy zakupowe, zrzeszające małe i średnie przedsiębiorstwa, których znakiem identyfikującym jest wspólne logo. Sytuacja jest na tyle poważna, bo dotyczy około 25 tys. polskich sklepów działających w różnych sieciach franczyzowych.

Handlowcy reprezentujący małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzący działalność w zakresie handlu detalicznego branży ogólnospożywczej, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kupców i Przedsiębiorców Polskich „RAZEM” jednocześnie współpracujący z Polską Siecią Handlową Lewiatan, protestują przeciwko przedstawionemu projektowi Ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Dlaczego konstrukcja nowego podatku jest tak dotkliwa? Handlowcy tłumaczą, że ustawa miała dotyczyć opodatkowania hipermarketów, sklepów wielkopowierzchniowych - taką informację otrzymała cała opinia publiczna. Ustawa miała bronić polski handel i spowodować, aby sieci zewnętrzne transferujące zyski za granicę zaczęły płacić w Polsce podatki i tak bezwzględnie być powinno. Co więcej projekt miał być mocno konsultowany publicznie.

„Zapowiedzi były dobre, po pierwszych rozmowach i spotkaniach m.in. w Sejmie RP spokojnie czekaliśmy na szczegóły projektu. Ponieważ przekaz medialny nie budził obaw.  Niestety projekt ustawy zaprezentowany 2 lutego br. uderza bardzo mocno w polskie sklepy, ponieważ będą one traktowane na potrzeby podatku jako jeden wielki podmiot, który będzie odpowiedzialny za kilka tysięcy NIPów, tylko dlatego, że na sklepach widnieje to samo logo. Oznacza to, że sklep w Lublinie będzie uzależniony podatkowo od sumy obrotów sklepów np. w Poznaniu, Gdańsku Krakowie itp.” – tłumaczą handlowcy.

Dodają, że ciężar podatku dotknie wszystkie polskie sieci, stowarzyszenia, grupy zakupowe, zrzeszające małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe, których znakiem identyfikującym jest wspólne.

W podobnej formule działają m.in. Groszki, Nasz Sklep, Top Market, Chata Polska, Chorten, Mrówka. Sytuacja jest na tyle poważna, gdyż dotyczy około 25 tys. polskich sklepów działających w różnych franczyzach, w tym blisko 3 tys. sklepów należących do Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan.

Handlowcy apelują i domagają się o:

  • wyłączenie z ustawy zapisów o franczyzie;
  • naliczanie i pobieranie podatku od przedsiębiorstw według NIP-u;
  • zastosowanie dla małych przedsiębiorstw (do 10 mln euro) i średnich( do 50 mln euro rocznie) stawki podatku nie wyższej niż 0,3% przy obrotach
  • powyżej kwoty wolnej w wysokości 12 mln zł rocznie;
  • zastosowanie możliwości odliczenia od podatku dochodowego zapłaconego podatku od sprzedaży detalicznej;
  • odstąpienia od naliczania podatku od handlu w sobotę.

Konsekwencje i skutki społeczne po wejście w tym wydaniu ustawy

Głównym problemem będzie rozpad polskich sieci i bankructwo wielu polskich sklepów. W konsekwencji nastąpią zwolnienia pracowników i wzrost bezrobocia. Jeżeli sklep wyszedłby z sieci, zostanie sam bez dostępu do dobrych cen zakupu, czyli nie będzie w stanie konkurować cenowo na rynku.

Klientów będzie coraz mniej i w konsekwencji sklep padnie. Dalej zagrożony będzie los dostawców: lokalnych producentów żywności, hurtowników, piekarni, zakładów mięsnych, rolników, którzy swoją produkcję głównie opierają na sprzedaży do polskich sklepów, gdyż bardzo często nie stać ich na współpracę z hipermarketami.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram