Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że 9 z 20 najcenniejszych polskich marek rozwija się poprzez franczyzę. Dziś okazuje się, że to potęgi nie tylko na polską skalę - PKN Orlen przewodzi, a polskie firmy dominują wśród największych spółek w regionie Europy Środkowej.
To wnioski w lektury najnowszego raportu firmy Deloitte. Polskie firmy wygenerowały 1/3 z 712 mld euro przychodów firm z całej listy CE Top 500. PKN Orlen kolejny rok z rzędu jest niekwestionowanym liderem pod względem przychodów wśród największych firm w Europie Środkowej. Na drugiej i trzeciej pozycji, podobnie jak w poprzednich latach, znalazły się węgierski koncern energetyczny MOL i czeska Skoda Auto. Niezmiennie też Polska, wyprzedzając Czechy, utrzymuje największą liczbą spółek w zestawieniu (odpowiednio 161 i 79).
- Znaczącą zmianą w pierwszej dziesiątce jest powrót do niej po rocznej przerwie spółki Jeronimo Martins Polska, która uplasowała się na 8. miejscu ze wzrostem przychodów w euro na poziomie 13%. Awans o cztery miejsca był wynikiem efektywnej strategii ekspansji. Kolejne dwie polskie spółki to PGNiG i PGE, odpowiednio na 9 i 10 miejscu. PGNiG odnotowało wzrost przychodów aż o 11,1% – wyjaśnia Tomasz Ochrymowicz z Deloitte.
W 2013 r. liczba rodzimych spółek w „CE TOP 500” zmniejszyła się o trzy w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 161. Biorąc pod uwagę, że następne w kolejności Czechy mają w zestawieniu 79 spółek (o dwie mniej niż rok wcześniej), to nasz kraj jest wciąż jednak niekwestionowanym liderem w regionie. Aż 55% polskich firm zanotowało w omawianym okresie wzrost przychodów, a 40% ich spadki.
Pierwsze miejsce wśród banków obronił PKO Bank Polski. Na drugie z trzeciego miejsca awansował Bank Pekao, wyprzedzając czeski ČSOB. Bank Zachodni WBK po przejęciu Kredyt Banku znalazł się na 7. miejscu (awans z 11.).
Na pierwszej pozycji wśród ubezpieczycieli niezmiennie pozostaje PZU, którego pozycja jest niezagrożona, biorąc po uwagę, że w 2013 r. składka przypisana brutto była trzykrotnie wyższa niż drugiej w zestawieniu czeskiej Česká pojišťovna i w przeliczeniu na euro wyniosła 3,9 mld euro. Z 2. na 3. miejsce spadła Warta, której składka przypisana brutto wyrażona w euro zmniejszyła się o 16,2% w stosunku do roku poprzedniego i wyniosła 1,2 mld euro.
Ósma edycja Raportu „CE TOP 500” została opublikowana podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.