Polskie frytki na celowniku rosyjskich urzędników

Autor: Redakcja
Data dodania: 5 lutego 2016
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Będzie zakaz importu polskich frytek?

Rosyjski McDonald's może stracić możliwość importu frytek z Polski. O zaostrzenie sankcji zabiega Izba Społeczna Federacji Rosyjskiej.

Według informacji serwisu Izvestia.ru, przedstawiciel Izby Społecznej Federacji Rosyjskiej Paweł Syczew zaproponował ministrowi rolnictwa Aleksandrowi Tkaczewowi zwrócić uwagę na niuanse rządowego rozporządzenia zawierającego listę towarów z USA, krajów UE, Kanady, Australii i Norwegii, które są objęte zakazem wwozu.

Swoją propozycję uzasadnia tym, że obowiązujące sankcje są „nieszczelne”. Umożliwiają restauracjom szybkiej obsługi McDonald's importować zamrożone frytki z Polski, a niektórym przedsiębiorcom wwozić z Europy mleko i rybę przez Białoruś. Paweł Syczew zaproponował zaostrzyć sankcje eliminując ich słabe miejsca.  

W swoim liście do ministra rolnictwa napisał m.in. „spółka McDonald's, która ma w Rosji 517 restauracji wwozi z Polski zamrożone ziemniaki, które przed tym są przetworzone”. Jak wyjaśnił Syczew, w Rosji obowiązuje zakaz na import zamrożonych ziemniaków, jeżeli wcześniej produkt został poddany obróbce parem lub został ugotowany. W przypadku McDonald's ziemniaki są przygotowane w inny sposób, a na to bezpośredniego zakazu nie ma. Dlatego przedstawiciel rosyjskiej izby zwrócił się do ministra rolnictwa o wyjaśnienie czy import zamrożonych ziemniaków i innych warzyw jest zgodny z prawem.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia br. służba prasowa McDonald's w Rosji, anonsując możliwy zakup frytek od rosyjskich producentów, oznajmiła, że dla rosyjskich restauracji spółka importuje zamrożone frytki z Polski. Przedstawiciel fast fooda wyjaśnił wówczas, że chodzi o dostawy według rosyjskiego kodu ТН ВЭД 2004101000, na który nie obowiązuje embargo.

Nie tylko McDonald's wykorzystuje tę lukę prawną. Najwięksi detaliści również wwożą z UE zamrożone warzywa. Na przykład półprodukty z zamrożonych ziemniaków importuje z Polski Metro Cash & Carry.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram