Szybkie i skuteczne eliminowanie praktyk szkodliwych dla rynku i konsumentów jest już łatwiejsze. Pomoże w tym nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Parlament zakończył prace nad nowym prawem. Zwiększa się ochrona słabszych uczestników rynku, a patologie będą skuteczniej zwalczane – podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W środę Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Po podpisaniu przez Prezydenta, ustawa wejdzie w życie w ciągu sześciu miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP. Prace nad ustawą były prowadzone od ponad dwóch lat.
Celem UOKiK jest szybkie i skuteczne eliminowanie niedozwolonych praktyk. To zadanie będzie efektywniej realizowane dzięki nowelizacji ustawy. Wprowadza ona istotną zmianę dotyczącą ochrony konsumentów. Prezes UOKiK będzie miał możliwość publicznego ostrzegania o praktykach naruszających zbiorowe interesy konsumentów, które mogą narazić ich na poważne straty finansowe lub mieć niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów.
Skutecznej eliminacji niedozwolonych działań służyć mają zmiany w programie łagodzenia kar leniency. Umożliwia on uczestnikowi niedozwolonego porozumienia uniknięcie lub obniżenie sankcji finansowej w zamian za współpracę z Urzędem i dostarczenie informacji na temat zmowy. Obecnie tylko podmiot, który jako pierwszy poinformuje Urząd o niedozwolonych praktykach, może liczyć na całkowite zwolnienie z kary - pozostali na obniżenie sankcji.
Wprowadzone rozwiązanie, tzw. leniency plus umożliwi przedsiębiorcy, który złoży wniosek jako drugi lub kolejny, uzyskanie dodatkowego obniżenia kary o 30%, jeśli poinformuje Urząd o innej zmowie, której również był uczestnikiem. W tej drugiej sprawie będzie miał status pierwszego wnioskodawcy i uniknie w niej kary finansowej. Rozszerzenie programu pozwoli na wykrycie i wyeliminowanie zmów cenowych, które oznaczają wyższe koszty płacone przez konsumentów.