Polski rynek usług finansowych

Autor: Redakcja
Data dodania: 25 czerwca 2008
Kategoria:
doradca_fotka.jpg

Polski rynek finansowy dojrzewa w ekspresowym tempie. Złożyło się na to kilka przyczyn - dobra koniunktura, wejście do UE, mniejsze bezrobocie czy większe zarobki. Na rynku doradców finansowych panuje duży ruch.

Rynek doradztwa finansowego bez wątpienia cieszy się obecnie ogromną popularnością wśród inwestorów, firm, a nawet banków, które dla lepszego prosperowania na rynku poszerzają portfolio swoich usług o doradztwo finansowe. Plusem firm doradztwa finansowego są szersze możliwości oferowane klientom, a do najważniejszych z nich możemy zaliczyć skupienie bardzo wielu ofert w jednym miejscu. Poza tym, istotnym elementem jest indywidualna i fachowa obsługa interesanta, czego często brakuje w bankach. Z każdym rokiem firm doradztwa finansowego jest coraz więcej na naszym rynku, co jest wyraźnym sygnałem zapotrzebowania na tego typu usługi. Nasycenie polskiego rynku finansowego, pomimo szybkiego wzrostu liczby wykorzystywanych produktów finansowych, jest nadal niskie w porównaniu z najbardziej rozwiniętymi krajami Unii Europejskiej. Oznacza to, prawdopodobny dalszy, szybki rozwój usług pośrednictwa finansowego.
Jak w każdej dziedzinie z czasem konkurencja doprowadzi do stanu, w którym na naszym rynku pozostaną najlepsze firmy, oferujące jak najlepszy pakiet usług i przyciągające klienta warunkami współpracy i interesującymi ofertami. W tej branży o sukcesie mogą głównie decydować kontakty z klientami, sposób porozumienia, kwalifikacje i przygotowanie do odpowiedzi na każde dręczące petenta zagadnienie.

Doradca? Kto to taki?
Polskie doradztwo finansowe staje się coraz bardziej fachowe, wiarygodne i skuteczne. Jednak wciąż brakuje na rynku fachowców z prawdziwego zdarzenia. Głównym zadaniem profesjonalnego doradcy finansowego powinna być ochrona kapitału klienta, a nie tylko jego pomnażanie. Taki człowiek powinien pokazywać i radzić jak gospodarować pieniędzmi, czyli powinien robić zupełnie coś innego niż doradca inwestycyjny. Doradca finansowy to bardzo młody zawód jeszcze nie zarejestrowany w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Formalności stało się zadość
19 czerwca br. został formalnie zarejestrowany i rozpoczął swoją działalność Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF), skupiający największe firmy polskiego rynku doradztwa finansowego. Związek stawia sobie za cel stworzenie standardów pracy doradcy finansowego oraz współpracę z organami ustawodawczymi przy tworzeniu regulacji dotyczących rynku firm doradztwa finansowego. ZFDF to pierwsza duża wspólna inicjatywa największych firm polskiego rynku finansowego, które na co dzień konkurują ze sobą. „Wraz z rozwojem rynku doradztwa finansowego pojawiła się potrzeba uregulowania tego rynku. Mamy świadomość, że zawód doradcy jest zawodem zaufania publicznego i dlatego powinniśmy przyjąć wspólne standardy jakościowe i etyczne. Ważne jest aby przedstawiciele rynku mówili jednym głosem w kontaktach z organami ustawodawczymi” – mówi Krzysztof Barembruch, prezes ZFDF.

goldfinance_fotkalogo.jpg

Polski rynek usług finansowych
Na polskim rynku usług finansowych panuje duży ruch. To już nie tylko Expander, Open Finance, ale również Golden Egg, Fiolet, Notus, Money Expert czy Gold Finance Doradcy Finansowi, który w związku z dynamicznym rozwojem poszukuje kandydatów na franczyzobiorców. Gold Finance chce nawiązać współpracę z osobami posiadającymi kilkuletnie doświadczenie w branży finansowej, pochodzącymi z miast od 50 tys. do 150 tys. mieszkańców. Potencjalny franczyzobiorca musi dysponować lokalem z witryną na parterze, umiejscowionym w atrakcyjnej pod względem handlowym lokalizacji. W ciągu półtora roku firma planuje otworzyć 50 placówek w programie franczyzowym.
Poza tym działa już w Polsce niemiecki gigant AWD (poza kredytami hipotecznymi proponuje on kompleksowe usługi finansów osobistych - od inwestycji emerytury po kredytowanie nieruchomości) oraz tacy nowi pośrednicy, jak Homest Swiss oraz qFinance, który swoje usługi kieruje do singli i mniejszości seksualnych.

Jaki jest najlepszy bank czy fundusz inwestycyjny?
Wbrew pozorom odpowiedź jest prosta - nie ma takiego. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości.
Problemem, z którym doradcy często muszą sobie radzić jest brak otwartości Polaków. Nie chcą szczerze i dokładnie opowiadać obcym ludziom, ile mają pieniędzy, ile zarabiają, jakie są ich autentyczne problemy. Tymczasem takie informacje dla doradcy są niezbędne. Z przedstawionego tu zarysu sytuacji można wywnioskować, że profesjonalni doradcy finansowi pojawią się w Polsce za kilka lat. Takie prognozy kreślą sami eksperci rynku, który jest u nas na takim, a nie innym etapie rozwoju. O stworzenie i pielęgnację wzorców zachowania doradcy warto zabiegać jednak już teraz.

Kasia Foks, 25 czerwca 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram