Polska bielizna zdobywa rynki dzięki franczyzie

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: ESOTIQ
Wkrótce przyspieszy też ekspansja w Niemczech.

Uruchomienie sieci salonów na Ukrainie i Białorusi, dokapitalizowanie spółki w Niemczech, coraz większe przychody z internetu – to najważniejsze wydarzenia ostatnich trzech miesięcy w grupie Esotiq & Henderson, która rozwija się we franczyzie.

Grupa Esotiq & Henderson na koniec III kwartału tego roku miała już ponad 300 sklepów w 4 krajach. Powierzchnia handlowa na koniec września była wyższa aż o 25% r/r . Wzrost został wypracowany dzięki nowym salonom na Wschodzie oraz rozwojowi w kraju, głównie
w formie franczyzy. Większa powierzchnia handlowa napędza przychody grupy. W pierwszych trzech kwartałach tego roku wzrosły one o 15,6%, do 101 mln zł. Jednostkowe przychody spółki matki, zajmującej się rozwojem sieci ESOTIQ w Polsce, wzrosły narastająco o 4,5%,
do 88,8 mln zł.

Marża brutto grupy w pierwszych 9 miesiącach tego roku pozostawała na wysokim poziomie około 58%. Inwestycje nadal jednak obciążają wynik netto. W przypadku grupy strata netto po trzech kwartałach 2016 wynosi 4,2 mln zł (0,9 mln zł w samym III kwartale). Spółka matka w pierwszych trzech kwartałach odnotowała zysk netto 2,2 mln zł.

Wschód ruszył, czas na rozwój w Niemczech

W samym III kwartale na Ukrainie i Białorusi otwarto 9 salonów pod marką Femestage i 8 pod marką ESOTIQ. W sumie na Wschodzie działa już 20 salonów grupy (po 10 Femestage i ESOTIQ). Sklepy otwierane są w galeriach handlowych w dużych miastach, m.in. we Lwowie, Odessie i Mińsku.

Wszystkie salony na Wschodzie działają na zasadzie franczyzy, tak jak zapowiadaliśmy po publikacji wyników za I półrocze. Należności są dobrze zabezpieczone, wydatki inwestycyjne są po stronie franczyzobiorcy. Nasze marki są tam bardzo dobrze postrzegane. Daje nam to nawet możliwość sprzedaży części kolekcji z poprzednich sezonów – mówi Adam Skrzypek, prezes Esotiq & Henderson.

Prezes zapowiada, że wkrótce przyspieszy też ekspansja w Niemczech. Podwyższenie kapitału spółki ESOTIQ Germany GmbH o 1 mln euro zostało już zarejestrowane. Celem spółki rozwijającej sieć ESOTIQ w Niemczech jest otwarcie od 3 do 7 nowych sklepów w 2017 r. (obecnie jest ich 3). W sumie grupa ma już 306 salonów w Polsce i za granicą (258 przed rokiem). Bieliźniana sieć ESOTIQ w Polsce ma 263 sklepy (243 przed rokiem), a sieć Femestage w Polsce liczy 18 salonów (10 przed rokiem).

Grupa Esotiq & Henderson w najbliższych miesiącach zamierza otworzyć kolejny e-sklep z męską bielizną marki Henderson. W przyszłym roku ruszą sklepy internetowe Femestage i ESOTIQ na Wschodzie (Rosja, Ukraina, Białoruś).

Ten model mamy już sprawdzony w Polsce. Internet wspiera naszą sprzedaż w sklepach stacjonarnych, sprawia, że nasza marka staje się rozpoznawalna w całym kraju, nie tylko w największych miastach. Ułatwi nam to też dotarcie do tych klientek na Ukrainie i Białorusi, które mają daleko do salonów. W przypadku Rosji, gdzie nie ma sklepów stacjonarnych, e-sklepy zapewnią nam rozpoznanie rynku przy niewielkich kosztach i ograniczonym ryzyku – dodaje Adam Skrzypek.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram