Połowa małych i średnich firm korzysta z leasingu

Autor: Redakcja
Data dodania: 30 grudnia 2016
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Są branże, w których leasing dominuje jako zewnętrzne źródło finansowania.

Około 51% firm z sektora MŚP korzysta z leasingu finansując inwestycje, 48% z kredytów bankowych. To impuls do rozwoju sieci agencji pośrednictwa finansowego, wśród których działają  franczyzowe marki, np. Leasing-Experts.

Najpopularniejsze zewnętrzne narzędzia finansowania inwestycji w firmach MŚP to leasing, z którego korzysta 50,7% podmiotów, kredyt bankowy (48,2% firm), pożyczki z innych źródeł (9,5%) oraz faktoring (6,4%), wynika z odczytu „Barometru EFL” za IV kwartał br., realizowanego przez Europejski Fundusz Leasingowy.

„Podstawowym źródłem finansowania zarówno w mikro, małej, jak i średniej firmie wciąż są środki własne – korzysta z nich ponad 87% respondentów. Jednak biorąc pod uwagę zewnętrzne wsparcie, najczęściej wybierany jest leasing, który po raz kolejny zdetronizował tradycyjny kredyt bankowy. Co istotne, najczęściej korzystają z niego firmy średnie, zatrudniające od 50 do 249 pracowników – aż 71%. Najrzadziej leasingują swoje inwestycje najmniejsze podmioty zatrudniające do 9 osób – 27%. wskazań” - podano w komunikacie.

Są branże, w których leasing dominuje jako zewnętrzne źródło finansowania. To transport (79%), HoReCa (71%), budownictwo (61% oraz przemysł (51,5%). W przypadku tych sektorów więcej przedsiębiorców korzysta z leasingu niż kredytu bankowego. Najrzadziej leasing jest wybierany przez firmy z branży usługi (31%) oraz handel (34%), które z kolei częściej decydują się na tradycyjny kredyt.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram