Polacy ruszyli na zakupy 

Autor: Redakcja
Data dodania: 23 września 2014
Kategoria:
Polacy ruszyli na zakupy; Foto: freeimages.com

Polacy ruszyli na zakupy; Foto: freeimages.com

Wskaźnik nastrojów konsumenckich TNS Consumer Index wyraźnie poprawił się w stosunku do miesięcy wakacyjnych, zbliżając się do tegorocznego maksimum (zabrakło tylko 0,1 punktu do najlepszego wyniku z czerwca br.). Ekspertów ten rosnący optymizm Polaków zaskakuje. – Czyżby konflikt rosyjsko-ukraiński już spowszedniał, a ustalenia na szczycie NATO oraz sukces naszego Premiera pozwalają większości z nas sądzić, że „będzie dobrze”? – zastanawia się Andrzej Olękiewicz, strategic account director TNS. 

W miesiącu poprzedzającym ostatni pomiar nastroje w mediach (dane Newspoint) były pozytywne – doniesienia o korzystnych zjawiskach gospodarczych nadal wyraźnie przeważały nad niekorzystnymi, choć ta przewaga w sierpniu była nieco mniejsza niż w lipcu. Oba miesiące wakacyjne cechował wręcz wysyp dobrych wieści na temat zatrudnienia i to mogło przełożyć się na wzrost optymizmu Polaków. Natomiast doniesienia na temat koniunktury gospodarczej, popytu wewnętrznego czy inwestycji nie wykazują póki co zauważalnego związku ze wskaźnikiem nastrojów konsumenckich.

Warto zauważyć, że ten wzrost optymizmu wykazują szczególnie osoby najmłodsze (do 24 lat) – dla pozostałych grup wiekowych wskaźnik nastrojów zachowuje się stabilnie. Dodatkowo największy wzrost dotyczy mieszkańców dużych miast, gdzie najłatwiej o nowe miejsca pracy. Zatem poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia (rozumiane dosłownie i bezpośrednio, a nie np. przez pryzmat poprawiającej się koniunktury, wzrostu inwestycji czy stabilizacji politycznej) jest tym, co w głównej mierze kształtuje nastroje konsumenckie.

Na wskaźnik TNS Consumer Index składają się oceny bieżącej sytuacji w gospodarce i gospodarstwie domowym, jak i przewidywania zmian tej sytuacji w przyszłości. We wrześniu większość składowych wskaźnika była mniej więcej taka, jak w sierpniu za wyjątkiem prognozy „czy za rok sytuacja finansowa gospodarstwa domowego” poprawi się czy pogorszy.

- Po raz pierwszy od dłuższego czasu więcej osób odpowiedziało pozytywnie niż negatywnie. Można zatem podsumować tak: jest jak jest, ale będzie lepiej – dodaje Andrzej Olękiewicz.

INK

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram