Polacy nie znają się na ekonomii 

Autor: Redakcja
Kategoria:
Polacy nie znają się na ekonomii; freeimages.com

Polakom brakuje wiedzy z zakresu podstaw ekonomii. Nie najlepiej znają zasady funkcjonowania systemu podatkowego i bankowego, nie orientują się w możliwościach oszczędzania i pomnażania swojego kapitału – wynika z raportu Instytutu Wolności i Raiffeisen Polbank.

Analizując wyniki badania, można dojść do wniosku, że Polakom brakuje wiedzy zarówno w zakresie podstawowych pojęć ekonomicznych (np. progów podatkowych), jak

i tych bardziej zaawansowanych (np. różnych sposobów oszczędzania). Zaniedbania w edukacji ekonomicznej odbijają się na nas samych - większość Polaków nie zna wartości ubiegłorocznej inflacji i w związku z tym nie wie, czy oferowane przez bank oprocentowanie lokaty jest dla nich korzystne, czy nie. Dzieje się tak mimo faktu, że ¾ z nas ma konto w banku, a prawie połowa posiada kartę płatniczą. Takie wnioski płyną z raportu, który został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez Millward Brown.

Brak wiedzy w tak podstawowych kwestiach skutkuje fatalnymi decyzjami życiowymi. Musimy przeanalizować, w jaki sposób szkoły przygotowują młodych ludzi do dorosłego życia i zmienić sposób edukacji ekonomicznej uczniów – mówi Igor Janke, prezes Instytutu Wolności.

Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Polbank dodaje z kolei, że w Polsce dużo debatujemy nad poziomem nauczania w szkołach, jednak rzadko w tym kontekście zastanawiamy się nad tym, jakie pożytki w codziennym życiu dadzą młodemu pokoleniu zajęcia z matematyki czy przedsiębiorczości. Wiedza na temat finansów i ekonomii pozwala na podejmowanie racjonalnych decyzji i zapobiega popełnianiu błędów, które mogą mieć długotrwałe i przykre konsekwencje, jak nadmierne i zbyt drogie zadłużanie się. Bankom zależy na tym, by Polacy świadomie poruszali się w świecie finansów. To zwiększa wzajemne zaufanie i powoduje, że instytucje finansowe będą bardziej dbały o jakość usług, by sprostać wymaganiom lepiej wyedukowanego klienta. 

  • Znaczna część Polaków ma zarówno kłopoty z dokonywaniem podstawowych obliczeń, jak i ma duże braki w wiedzy dotyczącej podatków czy funkcjonowania produktów bankowych.
  • Tylko połowa Polaków wie o uldze na dzieci, a jednocześnie prawie co czwarta osoba nie jest w stanie wymienić żadnego odliczenia, które może wykorzystać. Można z tego zatem wnioskować, że aż 25% Polaków nie korzysta z przysługujących im ulg podatkowych.
  • Zaledwie 20% Polaków wie, że po wejściu w wyższy próg podatkowy zmienia się sposób obliczania podatku dla części, a nie całego dochodu. Niewiele wiemy także o „podatku Belki” – tylko co piąta osoba orientuje się, od czego jest odprowadzany podatek od dochodów kapitałowych.
  • Większość badanych nie zna wartości rocznej inflacji i w związku z tym nie wie, czy oferowane przez bank oprocentowanie lokaty jest dla nich korzystne, czy nie. Poziom inflacji z ubiegłego roku zna tylko co czwarty Polak.
  • Średnio co trzecia badana osoba wiedziała, że przy pobieraniu gotówki z bankomatu może być naliczana prowizja w różnej wysokości. Mniej niż połowa Polaków zdaje sobie sprawę, że limity na kartach płatniczych można zmieniać.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram