Polacy nie szaleją na zakupach

Data dodania: 3 lipca 2014
Autor: Redakcja
Kategoria:
Polacy nie szaleją na zakupach; Foto: freeimages.com

Jak podaje GUS, sprzedaż detaliczna w maju br. wzrosła o 3,8%. Jednak mimo poprawy sytuacji na rynku pracy i wzrostu wynagrodzeń (o ponad 4% w ciągu 5 miesięcy br.) skłonność do konsumpcji gospodarstw domowych rośnie dość wolno, ale systematycznie – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Ekspert tłumaczy, że gospodarstwa domowe zmieniły swoje podejście do gospodarowania rosnącymi dochodami. Coraz lepiej oceniają swoją sytuację finansową, a także swoje możliwości oszczędzania. Jednak, jak wskazują na to dane dotyczące sprzedaży detalicznej, nie przekładają tej poprawy na zdecydowane zwiększenie skłonności do konsumpcji.

Widać to wyraźnie patrząc na dynamikę sprzedaży w poszczególnych grupach produktów - gospodarstwa domowe potwierdzają swoje rosnące możliwości konsumpcyjne przez silny wzrost zakupów odzieży i obuwia, ale zdecydowanie ograniczyli swoje zainteresowanie zakupem dóbr trwałego użytku (a można było się spodziewać wzrostu zainteresowania zakupem sprzętu RTV ze względu na mistrzostwa świata w piłce nożnej).

Obserwując konsumpcyjne decyzje gospodarstw domowych od początku 2014 r. można założyć, że w całym 2014 r. ich rosnące dochody i poprawiająca się sytuacja na rynku pracy (dane dotyczące stopy bezrobocia w maju wyraźnie to potwierdzają) będą oddziaływały na wzrost konsumpcji, ale nie w stopniu wynikającym ze wzrostu dochodów konsumentów.

Zapewne doświadczenia wynikające z osłabienia gospodarczego wpłynęły na utrzymanie podwyższonej skłonności do oszczędzania, a tym samym na trwalsze ograniczenie skłonności gospodarstw domowych do konsumpcji. To ważny sygnał dla RPP, informujący że po stronie popytu indywidualnego nie ma zagrożenia inflacyjnego.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram