Polacy nadal myślą o emigracji

Autor: Redakcja
Data dodania: 16 kwietnia 2013
Kategoria:
pytajnik

Niemal 30 procent pracujących Polaków rozważa wyjazd w celach zarobkowych za granicę. To ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem – wynika z badań przeprowadzonych przez Homo Homini. 

W ubiegłym roku skorych do wyjazdu z Polski w poszukiwaniu pracy było niemal 12 procent spośród czynnych zawodowo Polaków. W tym roku zainteresowanie wyjazdem jest o prawie 20 procent większe.

Wśród osób chętnych do emigracji zarobkowej jako pierwszy wybór zmiany miejsca zamieszkania wskazywane są Niemcy – niemal 30 procent pytanych. Na drugim miejscu wymieniana jest Wielka Brytania – niecałe 17 procent. Niemal 8 procent wskazuje na Skandynawię.

Jak podkreślają specjaliści, podjęciu decyzji o wyjeździe sprzyja utrzymujący się w Polsce kryzys i niestabilność zatrudnienia, która dotyka coraz lepiej wykwalifikowanych pracowników. Poza tym wielu Polaków ma krewnych i przyjaciół pracujących w krajach Europy Zachodniej – wiedza na temat życia w bogatszych społeczeństwach powszechnieje, a bariera strachu przed wyjazdem staje się coraz mniej zauważalna.

Badanie przeprowadzono w marcu 2013 roku przez Instytut Homo Homini na zlecenie Work Service. Na pytania odpowiadali wyłącznie respondenci czynni zawodowo.

Adam Gieras

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram