Polacy mają łatwy dostęp do wiedzy i informacji

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Polska znalazła się na 27. pozycji w rankingu krajów najbardziej rozwiniętych społecznie. Wyprzedzamy m.in. Włochy, Łotwę i Koreę Południową – wynika z badania Deloitte.

Polska znalazła się na 27. miejscu w globalnym rankingu krajów najbardziej rozwiniętych społecznie. Jak wynika z zestawienia, przygotowanego przez organizację Social Progress Imperative we współpracy z firmą doradczą Deloitte, bezkonkurencyjna na tle 132 przebadanych państw okazała się Nowa Zelandia.

Wskaźnik rozwoju społecznego tzw. social progress index uwzględnia czynniki społeczne (m.in. bezpieczeństwo i dostęp do edukacji) oraz ekologiczne, które w połączeniu ze wzrostem PKB danego kraju pokazują rzeczywisty stopień poziomu społeczeństwa i dobrobytu obywateli.

Najwyższe noty w ramach indeksu otrzymały kraje Europy, Ameryki Północnej oraz Australii. Najgorzej natomiast wypadły państwa Afryki subsaharyjskiej oraz Azji Środkowej i Południowej. Najwyższe wskaźniki rozwoju społecznego osiągnęły Nowa Zelandia, Szwajcaria oraz Islandia. Polska znalazła się na początku tzw. „trzeciej” grupy państw (ranking podzielił kraje na 5 grup). Kraje w tej kategorii charakteryzują się znaczącym poziomem rozwoju społecznego. Jednak posiadają zróżnicowany poziom PKB, co oznacza, że wysoki PKB per capita nie gwarantuje postępu społecznego.

Razem z nami w tej kategorii uplasowały się m.in. Słowacja, Grecja, Włochy, Izrael czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Lepszą pozycję od Polski, spośród krajów naszego regionu, udało się osiągnąć Słowenii, Estonii, Czechom oraz Słowacji.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram