Pogromczyni Sphinksa odwołana

Autor: Redakcja
Kategoria:
UOKiK

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel odwołana ze stanowiska. Wsławiła się bezpardonową walką o prawa konsumentów i pognębieniem m.in. Sylwestra Cacka.

Najwyższą karę za kadencji pani prezes - ponad 18 mln zł - dostali trzej dostawcy kopalnianej chemii, którzy od lat dzieliły się rynkiem. Za ustalenie ceny pay-per-view do transmisji meczów piłkarskiej reprezentacji wymierzyła karę 3,6 mln zł. Wśród najwyżych kar jest też ta dla sieci restauracji Sphinx. UOKiK stwierdził, że spółka zobowiązuje franczyzobiorców do stosowania sztywnych cen minimalnych i nałożył 464 tys. zł kary.

Jedną z rekordowych kar - 1,1 mln zł - UOKiK nałożył na spółki PHU Jubiler i Anyro&Co. Firmy są dystrybutorami zegarków Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Adidas, Emporio Armani i Citizen. Obie ustalały ze swoimi partnerami handlowymi detaliczne ceny minimalne poprzez wyznaczenie maksymalnego rabatu, który przedsiębiorcy ci mogli stosować np. na stronach sklepów internetowych. Kontrahentom, którzy nie zastosowali się do zalecenia, grożono pogorszeniem warunków współpracy, m.in. obniżeniem marży i nałożeniem obowiązku płatności gotówką za otrzymany towar. Obaj przedsiębiorcy prowadzili regularny monitoring cen stosowanych przez kontrahentów i reagowali na każde odstępstwa od ustalonych zasad.

Przyczyny odwołania pani prezes są prawdopodobnie polityczne.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram