Podatnicy zamiast etatu wolą własny biznes

Autor: Redakcja
Data dodania: 2 września 2008
Kategoria:

W 2007 roku przybyło podatników w I przedziale skali podatkowej kosztem II i III progu mimo dobrej koniunktury gospodarczej i rosnącej zamożności Polaków. Ministerstwo Finansów przyczyn takich wyników doszukuje się w zmianach parametrów skali podatkowej - pisze Ewa Matyszewska w Gazecie Prawnej.

W 2007 roku podwyższono z 37 024 zł do 43 405 zł próg dochodów, do których stosuje się stawkę 19-proc. oraz z 74 048 zł do 85 528 zł próg dochodów stanowiący granicę dla stawek 30-proc. i 40 proc. Również kwota zmniejszająca podatek wzrosła z 530,08 zł do 572,54 zł.

Eksperci wskazują też na inne przyczyny: większe zainteresowanie samozatrudnieniem lub własnym biznesem niż pracą na etacie, częstsze korzystanie z ulg podatkowych, przemyślane planowanie podatkowe.

Lepszy własny biznes
Przyczyn wzrostu liczby podatników w I przedziale skali podatkowej może być wiele. Zdaniem Marcina Radwana, doradcy podatkowego z Tax-point, wśród najistotniejszych jest to, że podatki pobierane według skali progresywnej są w Polsce relatywnie wysokie i osoby, które mogły osiągnąć dochód sytuujący je w najwyższym progu skali podatkowej, korzystają z możliwych optymalizacji, do stosowania których wręcz zachęcają przepisy podatkowe.
– Przykładem jest tutaj indywidualna działalność gospodarcza i podatek według 19-proc. ryczałtu zamiast skali progresywnej – wskazuje Marcin Radwan.

Również Władysław Varga, doradca podatkowy z Taxpoint, podkreśla, że rażące zróżnicowanie opodatkowania osób wykonujących działalność gospodarczą (19 proc.) oraz z drugiej strony pracowników (do 40 proc.) powoduje w oczywisty sposób zmianę społecznej struktury sposobu zatrudnienia, tzn. zmniejszanie się liczby osób najlepiej zarabiających, które cały czas pracują na podstawie stosunku pracy, a zwiększanie się liczby osób, które przeszły na działalność gospodarczą (również w ramach tzw. samozatrudnienia).
– Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że dość znacznie wzrosła liczba podatników rozliczających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej według stawki liniowej 19-proc., co wiąże się z rozpoczęciem przez niektórych pracowników własnej działalności gospodarczej – zauważa Arkadiusz Gliniecki, doradca podatkowy w KPMG. Jednocześnie dodaje, że wśród osób zamożnych wzrasta świadomość możliwości planowania podatkowego związanego z wykorzystaniem struktur offshore (np. zakładanie spółek w państwach o przyjaznych systemach podatkowych itp.).

Popularne ulgi
Spadek liczby podatników w II i III progu skali podatkowej w rozliczeniach podatkowych PIT za rok 2007 może wynikać też z powszechności niektórych ulg podatkowych. Z jakich ulg najczęściej korzystali podatnicy ? W jaki sposób optymalizują oni swoje rozliczenia? Czy wg prognoz - od stycznia 2009 osoby, które już działają jako przedsiębiorcy - „wrócą” na etat ?

Więcej: Gazeta Prawna, 2 września 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram