Podatek handlowy bez nowej wersji projektu?

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Jest możliwe, że nie będzie projektu nowej wersji tego podatku.

Rząd może nie zaproponować nowej wersji projektu podatku od sieci handlowych.

Tak powiedział Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów w rozmowie z PAP,. Jak donosi agencja powołująca się na słowa ministra „w tej chwili nie zapadła jeszcze decyzja”, czy rząd zaproponuje nowy wariant podatku handlowego, którego uchwaloną wersję zakwestionowała Bruksela.

Przyznał jednocześnie, że jest możliwe, że nie będzie projektu nowej wersji tego podatku. Rząd będzie natomiast czekał na werdykt TSUE ws. podatku handlowego, a do tego czasu jego obowiązywanie będzie zawieszone.

Przypomnijmy, że we wrześniu tego roku Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie postępowania przeciwko Polsce w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. Nasz kraj został wezwany do natychmiastowego zawieszenia ustawy, która zaczęła obowiązywać od 1 września.
Według założeń rządu w przyszłym roku podatek ten miał przynieść budżetowi 1,6 mld zł wpływów.

W opinii Komisji Europejskiej, progresywne stawki w oparciu o obroty - czyli im większy sklep tym większy podatek - dają firmom z niskim obrotem przewagę nad konkurentami. Komisji nie podoba się, że najmniejsze sklepy, będące z reguły własnością Polaków, mają kwotę wolną od podatku.

Sprawą polskiego podatku osobiście zajęła się duńska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager oraz szef Komisji, Jean-Claude Juncker.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września. Wprowadza ona dwie stawki podatku od handlu: 0,8% od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4% od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku będzie więc wynosić 204 mln zł.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram