Poczta Polska i „Solidarność” o tym, czy Żabki mogą działać w niedziele jako placówki pocztowe

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: materiały prasowe

Po informacjach, iż sklepy sieci Żabka mogłyby zostać wyłączone z zakazu handlu w niedziele ponieważ mogą prowadzić usługi pocztowe, Poczta Polska stwierdza, że sklepy tej sieci nie są placówkami Poczty Polskiej w świetle Ustawy prawo pocztowe. Głos w tej sprawie zabiera również NSZZ „Solidarność” i negatywnie ocenia pomysł Żabki.

Poczta Polska oświadczyła, że wykorzystanie zapisów w prawie dotyczącym wyłączenia z zakazu handlu w niedzielę działalności związanej ze świadczeniem usług pocztowych, to autonomiczna decyzja Zarządu Żabka Polska S.A.

„Sklepy naszego partnera w obszarze e-commerce nie są placówkami pocztowymi Poczty Polskiej S.A. w rozumieniu Ustawy Prawo Pocztowe. Niemniej obecny stan prawny nie wyklucza możliwości posiadania statusu placówki pocztowej przez sklepy Żabka innego operatora pocztowego lub sytuacji gdy Żabka jako Spółka jest zarejestrowanym operatorem pocztowym. Informacji w tym zakresie może udzielić podmiot: Żabka Polska S.A. wskazując czy jest zarejestrowanym operatorem pocztowym lub czy ma podpisaną umowę agencyjną z innym operatorem pocztowym. Zgodnie ze stanem faktycznym, sklepy Żabka mają podpisaną umowę z firmą Point Pack.pl S.A., która tworzy sieć punktów nadania i odbioru przesyłek, które są zlokalizowane w sklepach Żabka i Freshmarket” – informuje w komunikacie Poczta Polska.

Poczta Polska podkreśla, że umowa zawarta przez nią z Żabką o współpracy nie ma cech umowy agencyjnej (chodzi o pośredniczenie przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie/albo do zawierania umów w imieniu Poczty Polskiej), gdyż w zewnętrznych punktach odbioru dochodzi jedynie do wydania przesyłek, czyli ostatniej fazy realizacji usługi, na którą to usługę umowę zawarł nadawca. „Tym samym nie dochodzi „do zawierania umów na rzecz lub w imieniu Poczty Polskiej – stąd też nie powinno być nawet domniemania, że sklepy Żabka funkcjonują w obszarze agencyjnym Poczty Polskiej.” – informuje komunikat

Poczta Polska zaznacza, że dotychczasowa współpraca w obszarze odbiorów przesyłek kurierskich w sieci sklepów Żabka wskazuje na to, iż znikomy procent paczek nadawanych Pocztą Polską odbierany jest przez klientów w niedziele.

Do pomysłu umożliwienia działania w niedziele wszystkich sklepów sieci odniósł się również Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

„Postępowanie spółki Żabka Polska jest w naszej ocenie całkowicie niedopuszczalne. Świadczy ono nie tylko o braku szacunku do własnych pracowników, ale również do obowiązującego w Polsce prawa.” – poinformował w komunikacie przewodniczący.

Alfred Bujara dodał, że Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” zleci odpowiednie analizy prawne i jeśli zajdzie taka potrzeba, związek będzie wnioskował o znowelizowanie ustawy „mające na celu wyeliminowanie karygodnych praktyk tego typu”.

Żabka Polska SA ma umowę z DHL, na mocy której we wszystkich Żabkach można odbierać paczki DHL. Z kolei w ostatnich tygodniach sieć sklepów podpisała porozumienie z Pocztą Polską z 400 punktów click&collect na ok. 1 tys. lokalizacji, a usługa może zostać wdrożona w 5 tys. sklepach Żabka/Freshmarket.

„Większość sklepów Żabka ma status placówki pocztowej w rozumieniu prawa, ze względu na umowy zawierane z operatorem pocztowym już od 2012 roku. Umowy te są związane ze świadczeniem usług pocztowych, między innymi realizowanych we współpracy z Pocztą Polską. O konsekwentnym rozwijaniu tych usług Żabka Polska informowała w minionych latach wielokrotnie." - podkreśla biuro prasowe Żabki.

Według Żabki jej sklepy mogą więc pełnić funkcję placówek pocztowych i z tego powodu będą mogły być otwarte w niedziele objęte zakazem handlu. Jednym z wyjątków zapisanych bowiem w obowiązującej od marca br. ustawie o zakazie handlu są „placówki pocztowe w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe”. W dodatku, według tej interpretacji, w sklepie będzie mogła pracować osoba zatrudniona przez franczyzobiorcę, a nie tylko on sam, jak ustala ustawa regulująca zasady handlu w niedziele.

Firma Żabka Polska sp. z o.o. jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów typu convenience, prowadzonych pod marką Żabka i supermarketów Freshmarket. Sieci sklepów Żabka i Freshmarket to nowoczesna koncepcja handlu detalicznego, która ma na celu zapewnienie klientom wygody w dokonywaniu zakupów i oferuje szeroki wachlarz usług dodatkowych.

Informacja na temat oferty współpracy z Żabką znajduje się w naszej bazie systemów sieciowych.

 

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram