Poczta Polska chce rozwinąć sieć agencji

Autor: Redakcja
Data dodania: 4 listopada 2010
Kategoria:

pocztaBędzie likwidować własne urzędy. Mają one zostać zastąpione przez agencje prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców.

 

Pilotażowy program ma się rozpocząć już w grudniu. Poczta chce zamknąć ok. 100 urzędów w aglomeracji warszawskiej, krakowskiej oraz chorzowskiej. W ich miejsce ma powstać ok. 200-300 agencji zlokalizowanych m.in. w centrach handlowych czy na stacjach benzynowych. Władze państwowego giganta zapewniają, że już prowadzą rozmowy na ten temat z dużymi sieciami.

Docelowo Poczta może zlikwidować nawet w granicach 2-3 tysięcy oddziałów własnych. Resort infrastruktury zatwierdził już wprowadzenie możliwości redukcji liczby placówek o 1478, w zdecydowanej większości na wsi. Powód? Są najmniej rentowne. Aż 91 proc. placówek wiejskich (zlokalizowanych poza siedzibami gmin) przynosi straty. Świadczy się tam dziewięć razy mniej usług niż w placówce miejskiej.

Poczta chce przekształcać te oddziały w agencje prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców w ich własnym lokalu np. sklepie spożywczym. Już dziś Poczta ma w kraju ok. 3 tys. takich agencji. Przyjmują one listy do 2 kg, przekazy pocztowe oraz paczki do 10 kg.

Strategia ta ma doprowadzić do obniżenia kosztów działalności Poczty i poprawy jej wyników. W 2008 i 2009 r. generowała ona po ok. 200 mln zł straty rocznie, pomimo tego, że jej udział w rynku pocztowym w Polsce wynosi ponad 70 proc. (przychody Poczty Polskiej to ok. 5 mld zł, a wartość rynku to ok. 7 mld zł). Duża liczba zatrudnionych (ok. 98 tys.) powoduje jednak, że polska firma ma jeden z najniższych wskaźników przychodów przypadających na pracownika w Europie (17,9 tys. euro). Plan zamiany oddziałów pocztowych w agencje ma przynieść Poczcie 150-200 mln zł rocznie oszczędności.

Przypomnijmy, że jeszcze do końca 2012 r. Poczta Polska zachowuje monopol na dostarczanie listów do 50 gramów. Wartość tego segmentu rynku to obecnie ok. 3,5 mld zł. Od 2013 roku dostęp do tego segmentu zyskają także operatorzy prywatni. Obecnie jest ich zarejestrowanych w naszym kraju ponad 200, choć nie wszyscy świadczą usługi.

Prywatni operatorzy posiadają ok. 2,4 tys. placówek, z czego 2,3 tys. w miastach. Największą firmą wsród nich jest InPost, który dysponuje już siecią ok. 900 Punktów Obsługi Klienta, w większości działających na zasadzie franczyzy.

JCB

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram