Po kredyt nie tylko do banku

Autor: Redakcja
Data dodania: 30 lipca 2010
Kategoria:
pozyczkaFirmy, które mają trudności z pozyskaniem finansowania, mogą starać się o środki z funduszy pożyczkowych. W zależności od regionu mogą otrzymać od 120 do 700 tysięcy złotych.

Taką ofertę dla mikro, małych, a często także i średnich firm mają fundusze zarządzane przez regionalne instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości. Pożyczki są także dostępne dla osób, które dopiero zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą bądź dopiero co ją zarejestrowali. Środki na kredyty pochodzą przede wszystkim z Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Pracy i Polistyki Społecznej, Banku Światowego, a także funduszy unijnych.

Jak je pozyskać? Należy zgłosić się do którejś z instytucji zarządzającej jednym z takich funduszy, która udziela pożyczek firmom z danego regionu. Wymagane będzie złożenie wniosku o pożyczkę (ze wskazaniem kwoty pożyczki oraz jej przeznaczenia), w większości przypadków biznes plan, a także przedstawienie zabezpieczenia.

W zależności od funduszu możemy spotkać się z różnymi warunkami udzielenia pożyczki. Najczęściej wymagany będzie jednak 20-procentowy wkład własny. Większość funduszy pozwoli nam spłacać pożyczkę maksymalnie przez 5 lat. Dopuszczalny będzie także 6-miesięczny okres karencji. Co istotne, pożyczki oprocentowane są według preferencyjnych stawek, najczęściej w odniesieniu do stopy referencyjnej ustalanej przez Komisję Europejską.

Firmy, które są w bardzo dobrej kondycji finansowej i przedstawią wysokie zabezpieczenie, mogą liczyć na oprocentowanie 5,09 proc. Gorsze warunki otrzymają oczywiście firmy, które słabiej radzą sobie na rynku, a do tego przedstawią niskie zabezpieczenie – oprocentowanie może dojść do 14,49 proc. Na najkorzystniejsze rozwiązania mogą w wielu regionach liczyć bezrobotni, w szczególności do 25. roku życia oraz absolwenci uczelni wyższych do 27. roku życia.

Najwyższa kwota, o jaką można starać się w funduszu pożyczkowym, to 700 tys zł. Jest to oferta Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości z siedzibą w Szczecinie, dostępna dla małych i średnich firm z woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Warunkiem jest jednak minimum rok działania.

Maksymalnie 600 tys. zł mogą dostać firmy z woj. śląskiego. Takie pożyczki oferuje Śląski Fundusz Pożyczkowy działający w ramach Funduszu Górnośląskiego. Natomiast mikro, małe i średnie firmy z woj. opolskiego mogą liczyć na pożyczkę rzędu 500 tys. zł. Z kolei 400 tys. zł można dostać w woj. lubuskim, małopolskim i podkarpackim.

Doświadczenie funduszy pokazuje jednak, że nie tylko maksymalna wysokość kredytu decyduje o atrakcyjności oferty. Często bowiem małym firmom bądź początkującym przedsiębiorcom wystarczą znacznie mniejsze kwoty.

Dla przykładu, Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, która wspiera tworzenie nowych miejsc pracy poza rolnictwem na terenach wiejskich, w ciągu 16 lat istnienia udzieliła 5421 pożyczek na ponad 131 mln zł. Średnia wartość jednej pożyczki wyniosła więc niewiele ponad 24 tys. zł. Okazało się to jednak bardzo pomocne przy uruchomieniu wielu biznesów np. franczyzowego oddziału British School w Siedlcach.

Z kolei fundusze Agencji Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze oraz Agencji Rozwoju Regionalnego w Mielcu, mimo iż dysponują możliwością udzielenia pożyczki w wysokości nawet 400 tys. zł, szacują, że w ciągu najbliższych 4 lat średnia wartość jednej pożyczki będzie wynosić 81 tys. zł w przypadku ARR z Zielonej Góry oraz 68 tys. zł w przypadku ARR z Mielca.

Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów
Data dodania: 4 sierpnia 2022
Fit Cake robi swoje
Data dodania: 2 sierpnia 2022
BRICOMARCHÉ z nową marką własną
Data dodania: 1 sierpnia 2022
Duże zainteresowanie franczyzą Auto Gamma

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram