Obecnie na NewConnect notowanych jest już 16 spółek, które rozwijają się bądź planują rozwijać się poprzez franczyzę. Rezprezentują one przeróżne branże, m.in. doradzczą (Blue Tax Group, Centrum Wspierania Projektów Europejskich), szkoleniową (Lauren Peso), nieruchomości (Północ Nieruchomości, Emmerson), odzieżową (Esotiq&Henderson, Hurtimex), gastronomiczną (Maxipizza, Sakana), FMCG (Waspol), handel sprzętem IT (Divicom, InwazjaPC), medyczną (Dent-a-Medical), turystyczną (Urlopy.pl), handel artykułami dekoracyjnymi (Artefe), a także logistyczną (ATC Cargo).
A do debiutu szykują się już kolejne spółki, m.in. Multifood STP (sieć restauracji z jedzeniem na wagę), Auto-Spa (sieć myjni), Rabat Service (Sieć 34 i eLDe), Grand Cru (sieć Dobrewina.pl). Taki krok planuje również firma Nowakowski Sklepy, właściciel sieci sklepów piekarniczych Gorąco Polecam Nowakowski.
Plusy debiutu
Co daje firmie debiut giełdowy? Przede wszystkim środki na rozwój. Ale to nie jedyna korzyść. Spółki giełdowe spotykają się zazwyczaj z dużym zainteresowaniem mediów, zwłaszcza tych związanych z rynkiem kapitałowym. Zyskują dzięki temu większą rozpoznawalność. Stają się także bardziej wiarygodne dla potencjalnych partnerów biznesowych, w tym franczyzobiorców, którzy mają możliwość śledzenia kolejnych ruchów spółki w kierunku rozwoju, a także jej wyników finansowych.
Prezes Lauren Peso Kamil Kita przyznaje, że debiut wpłynął także na zainteresowanie franczyzą oferowaną przez spółkę. - Spółka giełdowa ze względu na obowiązek transparentności jest po prostu pewnym partnerem - wyjaśnia.
Adrian Tabor, wiceprezes Lauren Peso, dodaje: - Posiadanie statusu spółki publicznej, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych to podniesienie rangi naszej firmy oraz dodatkowe bezpieczeństwo dla naszych partnerów biznesowych. Klienci chętnie decydują się na wybór naszych usług z szerokiej oferty firm szkoleniowych, ze względu na naszą transparentność oraz widoczną - udokumentowaną w publikowanych przez nas raportach - jakość naszych działań.
Kurs na minusie
Niestety większość spółek z NewConnect posiadających bądź przygotowujących ofertę franczyzową nie może poszczycić się zbyt dużym powodzeniem wśród inwestorów. Być może to skutki mało sprzyjającej sytuacji na giełdzie, być może same spółki nie zasłużyły jeszcze na większe zainteresowanie i wyższą cenę za akcję... Faktem jest, że kurs większości z nich jest na minusie, przy czym za punkt odniesienia przyjęliśmy kurs sprzed roku lub z dnia debiutu dla spółek, które są na giełdzie krócej niż rok.
Źródło: newconnect.pl
Proces decyzyjny niedużych firm w zakresie pozyskania inwestora o charakterze udziałowym zwykle jest dość długi. Niewątpliwie wynika to ze świadomości przedsiębiorców o konieczności poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wejściem na giełdę.
Joanna Cabaj - Bonicka