PKD nadal nieuregulowane – co dalej z franczyzą?

Data dodania: 9 lutego 2021
Kategoria:
Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Wśród przedsiębiorców działających w obszarze handlu i usług, wykorzystujących przestrzeń w centrach handlowych, znalazła się liczna grupa firm, których działalność nie została ujęta w rządowych programach pomocowych. Dotyczy to szczególnie tych, działających na zasadach franczyzy, które obecnie nie kwalifikują się do wsparcia rządowego.

ZPPHiU zwraca uwagę na kolejną kategorię pracodawców, dotkniętych zakazem działalności ze względu na położenie ich sklepów, a nie rodzaj prowadzonej działalności. ZPPHiU pyta, czy rząd podjąłby kroki w celu zmiany przepisów, by uratować setki firm i tysiące pracowników przed upadłością i bezrobociem.

Przypadek Marketing Investment Group S.A. jako przykład sytuacji na rynku

Marketing Investment Group S.A. ("MIG") stanowi przykład dla wielu podobnych przypadków na polskim rynku. "Nieodpowiednie PKD" wyklucza przedsiębiorstwa współpracujące w ramach sieci sklepów z dostępu do pomocy rządowej.

MIG zarządza siecią sklepów sportowo-lifestylowych, głównie pod markami Sizeer i 50 style, obejmującą zarówno sklepy własne, jak i franczyzowe. Współpraca MIG z partnerami franczyzowymi opiera się na kodzie PKD 46.16.z, co jednak nie daje im uprawnień do korzystania z pomocy rządowej.

„Nasi partnerzy biznesowi, używający tego kodu PKD, nie kwalifikują się do pomocy rządowej, co skutkuje przeniesieniem na nich ciężaru ekonomicznego, w tym kosztów pracowniczych i czynszu” – zauważa Andrzej Osika, Członek Zarządu MIG, Członek ZPPHiU.

„Model franczyzowy powinien być uwzględniony w programach rządowych w celu ochrony miejsc pracy, ponieważ te podmioty, podobnie jak cała branża retail, poniosły ogromne straty spowodowane zamknięciem centrów handlowych” – dodaje Andrzej Osika.

Niepełna lista PKD objętych pomocą rządową

ZPPHiU podkreśla, że lista PKD objętych pomocą rządową jest niepełna i niesprawiedliwa. Według ZPPHiU, kryterium przyznania pomocy powinien być administracyjny zakaz prowadzenia działalności oraz wynikający z niego spadek obrotów.

„Nasi członkowie potrzebują pomocy, lecz są ignorowani. Tarcza 6.0 opiera się na klasyfikacji wybranych kodów PKD, która nie odzwierciedla rzeczywistych potrzeb firm zamkniętych w centrach. Ta lista jest niewystarczająca do wsparcia polskich przedsiębiorców” – mówi Zarząd ZPPHiU.

Rządowe ignorowanie rzeczywistej sytuacji przedsiębiorców

Rząd, trzymając się restrykcyjnego przepisu, ignoruje realne problemy setek handlowców i ich pracowników. Decyzje te mogą zdecydować o przyszłości wielu pracodawców, prowadząc w najgorszym scenariuszu do licznych zwolnień.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design