Pierwszy Chaber pojawi się późną wiosną

Autor: Redakcja
Data dodania: 4 stycznia 2010
Kategoria:

chaberekZapowiadająca od dawna prężną ekspansję w branży hotelowej sieć Chaber zamierza w tym roku uruchomić trzy hotele.

Jak dowiedział się portal franczyzawpolsce.pl, pierwszy obiekt pod marką Chaber zostanie otwarty na przełomie kwietnia i maja tego roku w miejscowości Krzywaczka k. Kalwarii Zebrzydowskiej. Potwierdził nam to właściciel obiektu Józef Kościelny. Hotel będzie miał 28 pokoi.

- Ten obiekt jest już w pełni ukończony. Na finiszu są też prace w Białymstoku i Lidzbarku Welskim na Mazurach, hotele są obecnie w stanie surowym, jeszcze trzeba je wyposażyć. Liczymy na to, że w tym roku otworzymy przynajmniej te trzy ośrodki – powiedział Krzysztof Milski, prezes Polskiej Izby Hotelarskiej oraz prokurent spółki SRW Chaber Management, która jest franczyzodawcą sieci Chaber. Zapewnia nie tylko hotelarskie know-how czy projekt i wizualizację obiektów, ale także pełne wykonanie inwestycji pod klucz. Pomaga również w pozyskaniu finansowania inwestycji dzięki współpracy z PKO BP.

Finansowanie to w tym momencie największy problem potencjalnych inwestorów. - W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z wstrzymaniem kredytów, a w związku z tym przystopować trzeba było też prace. Teraz sytuacja jest lepsza, jednak banki wymagają większego udziału własnego niż przed kryzysem. Wtedy wystarczyło 15-20 proc., teraz trzeba dysponować równowartością przynajmniej 30, a niekiedy nawet 40 proc. - opowiada Krzysztof Milski. Oznacza to, że należy mieć ok. 2 mln zł wolnych środków do zainwestowania w Chabra, bowiem najbardziej podstawowa wersja hotelu kosztuje ponad 5 mln zł. Oprócz pieniędzy potrzebna jest też działka – minimum 3 hektary. Jak twierdzi Milski, na zwrot inwestycji można liczyć po ok. 6-7 latach.

SRW Chaber zawarł już umowy franczyzowe z ok. 20 przedsiębiorcami. W większości przypadków jest to wczesna faza inwestycji związana z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji bądź pozyskaniem kredytu. Zapytania cały czas napływają, wstępne zainteresowanie siecią wyraziło około 200 inwestorów.

Franczyza w polskiej branży hotelarskiej nie jest zbyt popularną formą rozwoju. Przeważają samodzielne obiekty nienależące do żadnej sieci. Kilka obiektów franczyzowych udało się uruchomić w naszym kraju sieci Best Western. Spośród polskich firm ofertę franczyzową, oprócz Chabra, ma także PUHIT, właściciel marki Start Hotel. W grudniu spółka zawarła umowę z firmą Lotos Paliwa. Udzieli jej licencji na prowadzenie Start Hoteli w sześciu Miejscach Obsługi Podróżnych, które Lotos wybuduje przy autostradach A2 i A4.

Z danych Instytutu Turystyki wynika, że w naszym kraju funkcjonuje obecnie ponad 1500 hoteli, najwięcej o standardzie trzech gwiazdek (ponad 600) oraz dwóch gwiazdek (ok. 500). Niestety w związku z kryzysem gospodarczym w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku spadło wykorzystanie pokoi hotelowych – wyniosło ok. 43 proc., podczas gdy w 2008 roku oscylowało wokół 50 proc.

Joanna Cabaj – Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram