Pierwsza fuzja biur nieruchomości w Polsce

Autor: Redakcja
Data dodania: 4 marca 2010
Kategoria:
metrohouse_fotkaRozwijający się poprzez franczyzę Metrohouse podpisał umowę o połączeniu z trójmiejskim biurem Partnerzy Nieruchomości. Łącznie spółka będzie miała 30 lokalizacji. Jak decyzja biznesowa zarządów wpłynie na franczyzobiorców?

Jak ustalił portal FranczyzawPolsce.pl, połączona spółka, która przyjmie nazwę Metrohouse & Partnerzy S.A., nadal będzie rozwijała się poprzez franczyzę tak jak dotychczas robił to Metrohouse. Aktualnie prowadzone są zaawansowane rozmowy z potencjalnymi franczyzobiorcami z kilku dużych miast.

Obecnie Metrohouse posiada 20 zespołów sprzedażowych w 18 lokalizacjach położonych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Olsztynie. Pracuje w nich ponad 250 doradców i brokerów. Z kolei Partnerzy Nieruchomości to lider na pomorskim rynku pośrednictwa. Spółka posiada 10 oddziałów w Trójmieście i okolicach, w których zatrudnia 100 agentów. Docelowo oddziały należące do spółki Partnerzy Nieruchomości przyjmą logo i markę Metrohouse, co dodatkowo zwiększy jej rozpoznawalność. Dotychczasowi franczyzobiorcy Metrohouse nie będą musieli ponosić żadnych wydatków związanych z fuzją. - Fuzja to dla naszych franczyzobiorców same korzyści, zyskają dostęp do większej bazy ofert. Będą działali w ramach silniejszej i liczniejszej sieci – mówi w rozmowie z portalem FranczyzawPolsce.pl Maciej Jańczuk z Metrohouse.

W środowisku pośredników nieruchomości to pierwszy przypadek fuzji. Dotychczasowe próby konsolidacji rodzimych agencji nieruchomości prowadziły do zrzeszania w grupach przedsiębiorców działających według podobnych standardów rynkowych, lecz nie prowadziło to do stworzenia jednego podmiotu gospodarczego. - Połączeniem dwóch tak dużych agencji rozpoczynamy proces konsolidacji rynku obrotu nieruchomościami. Jestem przekonany, że będzie on przebiegał pod naszym przewodnictwem. Dotychczasowe rozdrobnienie agencji nieruchomości i brak motywacji do przeprowadzenia szeregu zmian w środowisku uniemożliwiały, wzorem zachodnich pośredników, stworzenie silnej grupy - komentuje fuzję Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse.

Proces łączenia obu spółek potrwa przynajmniej do połowy roku. Czas ten będzie przeznaczony na zmiany organizacyjne, ujednolicenie systemu obsługi zleceń oraz systemu informatycznego. Nie zmieni się za to jedna z flagowych akcji Metrohouse „Kupujący nie płaci prowizji”. Zwłaszcza, że był to jeden z głównych elementów, który doprowadził do rozmów do fuzji. - Punktem, który pozwolił rozpocząć dyskusje na temat współpracy była koncepcja pobierania wynagrodzenia od jednej strony transakcji (akcje „Kupujący Nie Płaci Prowizji i „0% Prowizji – Rewolucja”). Nasze akcje dość przypadkowo zbiegły się w czasie i zbliżyły, doprowadzając do poważnych dyskusji na temat przyszłości rynku pośrednictwa. Podobny sposób percepcji zjawisk na rynku nieruchomości, wysoki stopień kreatywności w dotychczasowych działaniach oraz otwartość na nowe wyzwania sprawiły, że postanowiliśmy rozpocząć poważne rozmowy na temat ścisłej współpracy naszych spółek - wspomina Michał Kosiedowski, prezes Partnerzy Nieruchomości.

Połączona spółka przewiduje dalszą ekspansję, w tym także przejmowanie istniejących biur nieruchomości. Docelowo planuje ona w ciągu najbliższych 2-3 lat planuje wejście się na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 12 sierpnia 2022
Bezrobocie w Polsce najniższe od 32 lat
Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram