Pieniądze do wzięcia

Data dodania: 28 lutego 2018
Kategoria:

Masz pomysł na biznes, ale nie masz odpowiedniego kapitału na rozpoczęcie inwestycji? To przeszkoda łatwa do pokonania, bo są proste i szybkie sposoby na rozruch firmy. Do przedsiębiorczych świat należy! 

Z badania GFK przeprowadzonego na zlecenie firmy Amway na temat tego, jakie jest podejście młodych Polaków do przedsiębiorczości wynika, że - ponad 80% osób deklaruje bardzo entuzjastyczne podejście do prowadzenia działalności gospodarczej. To znacznie więcej niż młodych Niemców czy Amerykanów. Jednak chęć bycia prezesem własnej firmy to jedno, a założenie i utrzymanie działalności to już zupełnie co innego. Nie wystarczy mieć wizję i plan. Trzeba także pomyśleć o finansowaniu inwestycji. Brak odpowiedniego kapitału nie powinien być przeszkodą, bo czasami pieniądze dosłownie „leżą na ulicy”, wystarczy się pochylić. Mowa o programach i dotacjach rządowych oraz wsparciu unijnym. Sprawdziliśmy kto może z nich korzystać i na jakich warunkach.

Wsparcie na starcie

Niezbędne środki na podjęcie działalności gospodarczej są na wyciągnięcie ręki. Osoby, które zastanawiają się nad rozpoczęciem własnej działalności, ale nie wiedzą jeszcze skąd wziąć na to kapitał powinny zainteresować się programem „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” Banku Gospodarstwa Krajowego. „Aby skorzystać z oferowanych w ramach programu pożyczek, wystarczy zgłosić się do pośrednika finansowego działającego na danym terenie i złożyć wniosek. Gdy już złożysz kompletny wniosek, decyzja kredytowa podjęta zostanie w ciągu 14 dni roboczych. Jeśli będzie to decyzja pozytywna – od tej chwili wszystko w Twoich rękach” – zachęca wpis na stronie banku.

Ocenie pośrednika podlega kompletny wniosek, którego elementem jest m.in. opis planowanego przedsięwzięcia oraz cel pożyczki. Wnioskodawca musi przedstawić swój pomysł na biznes, który jest możliwy do zrealizowania i zapewni wygenerowanie środków dających możliwość jego prowadzenia oraz spłaty pożyczki.

Zapytaliśmy kto może skorzystać z pożyczki na rozruch firmy? Osoby niewykonujące żadnej pracy zarobkowej oraz studenci ostatniego roku studiów lub absolwenci szkoły wyższej do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego oraz zarejestrowani bezrobotni. Ponadto, jeśli zamierzasz prowadzić swoją działalność wspólnie, w formie spółki cywilnej – każdy ze wspólników może indywidualnie uzyskać pożyczkę. Jak to wygląda w praktyce? To bardzo proste.

Na przykład trzy osoby planują założenie spółki cywilnej. Każda z nich składa wniosek na 70 tys. zł. W przypadku pozytywnej decyzji, każda z tych osób zakłada działalność gospodarczą, podpisuje umowę pożyczki z pośrednikiem finansowym, otrzymuje wypłatę środków a następnie zawierana jest umowa spółki cywilnej – łączna, możliwa do uzyskania kwota preferencyjnej pożyczki dla nowo założonej firmy to aż 210 tys. zł. W celu ułatwienia procedury pożyczkowej, w każdym ze składanych wniosków, część zawierająca biznes plan jest wspólna dla planowanej działalności.

Jeśli prowadziłeś już kiedyś działalność gospodarczą również możesz się ubiegać o pożyczkę w ramach programu „Wsparcie w starcie”. Ważne jest, by poprzednia działalność gospodarcza została zamknięta co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku pożyczkowego. Obecnie maksymalna wartość pożyczki wynosi około 85, 111 tys. zł, a okres spłaty wynosi do 7 lat. Jest z czego wybierać Możliwościami oferowanymi przez instytucje finansowania małych i średnich firm są: kredyty (kredyt obrotowy i inwestycyjny), pożyczka hipoteczna, fundusze unijne, kredyty z dofinansowaniem ze środków UE (kredyt technologiczny, pomostowy, współfinansujący, promesa kredytowa). Marcel Hopper z PKO Bank Polski zaznacza, że warto zwrócić uwagę na dwa z nich (mogą z nich korzystać również początkujące firmy). Kredyt inwestycyjny – dzięki niemu sfinansujemy np. zakup linii produkcyjnej. Okres kredytowania może trwać nawet 20 lat. Za jego pomocą można sfinansować nawet 90% wartości inwestycji.

Kredyt obrotowy – oferowany jest na dowolny cel związany z bieżącą działalnością firmy. Można zaciągnąć go nawet na 36 miesięcy. Dostęp do środków kredytu obrotowego w niezbędnej wysokości zyskuje się dokładnie wtedy, gdy występuje taka potrzeba.

Oprócz kredytu bankowego można się starać o finansowanie z Unii Europejskiej. Dotacje z funduszy unijnych można uzyskać w ramach wielu programów, zarówno regionalnych, jak i operacyjnych, np. przeznaczonych na innowacje bądź rozwój kapitału ludzkiego. Informacje na ten temat dostępne są na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, urzędów pracy czy urzędów marszałkowskich, a także w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Program Europejski PKO Banku Polskiego stanowi zaś kompleksową ofertę obsługi bankowej przedsięwzięć współfinansowanych ze środków funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Do podstawowych produktów finansowych należy kredyt technologiczny oraz pomostowy. Ten pierwszy przeznaczony jest dla podmiotów gospodarczych prowadzących działalność na terytorium Polski. Jego maksymalna wartość nie może przekroczyć 75% kosztów kwalifikowanych projektu. Kredyt pomostowy zapewnia z kolei zachowanie płynności finansowej w trakcie realizacji projektu – od momentu wydatkowania, do chwili ich refundacji. Udzielany jest do wysokości dotacji i na okres do momentu jej uzyskania.

Pożyczki dla innowacyjnych firm

Oprócz banków o pieniądze na rozruch firm można ubiegać się m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Pieniądze w ramach „Pożyczki dla innowacyjnych firm” umożliwi zrealizowanie innowacyjnych projektów inwestycyjnych. Może być ona również wykorzystana na uzupełnienie kapitału obrotowego lub na realizację kontraktów. W ramach wsparcia oferowanego przez program, można uzyskać pieniądze w kwocie od 0,5 mln zł do 20 mln zł na okres do pięciu lat. W zależności od potrzeb dostępne są dwa warianty finansowania: pożyczka na cele inwestycyjne - finansowanie zakupów i działań rozwojowych (np. wytwarzanie nowych produktów) oraz pożyczka obrotowa - na wydatki związane z przygotowaniem do realizacji lub realizacją kontraktów. Jakie wymagania musisz spełnić? Twoja firma musi działać w wybranych branżach innowacyjnych i realizować innowacyjne projekty inwestycyjne.

Pieniądze na startupy

Zacznijmy od tego, czym jest startup? Chociaż nazwa ta funkcjonuje od wielu lat, nie ma jednoznacznej definicji. Najczęściej startupy kojarzone są z firmami działającymi w obszarze nowoczesnych technologii. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, jeśli Twoja działalność ma duży potencjał innowacyjny, a Ty nie masz pieniędzy na start, ciekawym rozwiązaniem mogą być fundusze kapitału zalążkowego, czyli fundusze kapitału podwyższonego ryzyka (venture capital - VC). To rozwiązanie pozwala otrzymać nie tylko środki na rozwój, ale również profesjonalne wsparcie oraz dostęp do rynków zbytu i kontaktów biznesowych. Inwestor VC udziela wsparcia w zamian za możliwość ingerencji w Twój biznes. Często wiąże się to z oddaniem kontroli nad firmą.

Venture capital to rozwiązanie, które pozwoli Ci się skoncentrować na rozwijaniu pomysłów, ale musisz mieć pewność, że inwestor chce tego samego, co Ty. Ważne, żeby już na początku opracować strategię wyjścia inwestora strategicznego – określić kiedy i pod jakimi warunkami można będzie odzyskać kontrolę nad firmą.

Podobną formą dofinansowania jest współpraca z Aniołami Biznesu, czyli osobami, które dysponują własnym kapitałem i chciałyby przeznaczyć go na finansowanie zewnętrznych przedsiębiorstw i pomysłów. W zamian za wsparcie finansowe otrzymują oni mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. Anioły Biznesu często zgrupowani są w Instytucjach Otoczenia Biznesu (IOB). Firmy typu startup mogą także skorzystać z nowych instrumentów w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój: Starter oraz BizNest. Są one przeznaczone dla podmiotów, które nie prowadzą działalności na żadnym rynku lub prowadzą działalność na dowolnym rynku od mniej niż 7 lat od pierwszej komercyjnej sprzedaży.

W ramach tych programów otrzymujesz bezpośrednią pomoc od wyłonionych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości funduszy zalążkowych, funduszy venture capital czy sieci Aniołów Biznesu. Jeśli masz innowacyjny pomysł na firmę, możesz zgłosić się do któregoś z nich. Wybiorą oni najciekawsze pomysły, które przejdą tzw. preinkubację. Polega ona na badaniach i analizach, które pozwolą ustalić, czy Twoje rozwiązanie ma potencjał i może przynieść zysk. Jeśli przeprowadzone analizy będą rokujące, inwestor pomoże założyć i rozwinąć firmę. Będziesz mógł zawiązać spółkę i dostać zasilenie kapitałowe na start biznesu.

Co ważne, w przypadku wspomnianych programów, środki publiczne inwestowane są wspólnie ze środkami prywatnymi, co zmniejsza ryzyko prywatnego inwestora i w większym stopniu zachęci go do wsparcia Twojej firmy. Wsparcie w tworzeniu i rozwoju startupu można uzyskać również w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, w ośrodkach innowacji (parki technologiczne, inkubatory) z Polski Wschodniej, realizujących specjalny projekt „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

Z ich oferty mogą skorzystać przedsiębiorcy poniżej 35 roku życia, którzy mają innwowacyjny pomysł na biznes i chcą otworzyć firmę we wschodniej Polsce. Są to województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko – mazurskie.

Uczestnictwo w projekcie daje dostęp do infrastruktury, mentoringu, coachingu oraz innych usług niezbędnych do rozwinięcia nowego pomysłu biznesowego. Kiedy firma będzie już gotowa do wejścia na rynek, będzie można uzyskać dofinansowanie na rozwój działalności.

Jak pokazują badania, główne motywatory do pracy na swój rachunek wśród młodych Polaków to niezależność od pracodawcy, samorealizacja (możliwość realizacji własnych pomysłów) oraz możliwość dodatkowych zarobków. Wybierając więc źródło finansowania warto jest mieć na uwadze nie tylko kwotę, którą można pozyskać, ale i to na ile Twoja firma uzależni się od inwestora, aby później się nie rozczarować.

Irina Nowochatko-Kowalczyk

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design