Kilka sieci aptek trafi do jednego właściciela

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

BRL Center – Polska, właściciel sieci Dr. Max jest bliski przejącia pięciu spółek zajmujących się prowadzeniem aptek.

UOKiK wydał zgodę na przeprowadzenie dwóch transakcji zgłoszonych przez BRL Center – Polska. Pierwsza dotyczy przejęcia spółek Apteka pod Lwem oraz Apteka Marzeń,  druga - MX Holding, Farmako oraz Helios Farmacja.

Analizując transakcje na rynku farmaceutycznym UOKiK przyjmuje, że obszarem na którym apteki konkurują ze sobą nie jest teren województwa, lecz promień kilometra od aptek należących do przejmowanych spółek. Tak wynika m.in. z badań jakie w 2009 roku przeprowadził Pentor na zlecenie UOKiK.
Pokazały one, że konsumenci wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni zdrowia, do których większość z nich chodzi pieszo. Dojeżdżają jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek.

W przeciwieństwie do prawa farmaceutycznego, zgodnie z którym nie wydaje się zezwolenia na otwarcie apteki, jeżeli przedsiębiorca, kontrolowane przez niego podmioty lub grupa kapitałowa, do której należy prowadzą więcej niż 1% aptek na terenie danego województwa, prawo antymonopolowe zakłada istnienie pozycji dominującej przedsiębiorcy, jeżeli jego udział w rynku przekracza 40%.

Na tak zdefiniowanych rynkach udziały uczestników koncentracji pokrywają się w przypadku aptek MX Holding, Farmako oraz Helios Farmacja w siedmiu miejscach (w Łodzi, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu oraz po dwa w Poznaniu i Wrocławiu). BRL Center – Polska posiada również apteki na trzech rynkach, na których działają punkty należące do Apteki pod Lwem i Apteki Marzeń (dwóch na terenie Bydgoszczy oraz w Koszalinie).

Łączne udziały uczestników koncentracji na tych rynkach wahają się od niecałych 10 do ponad 20%.
Analiza UOKiK wykazała, że na żadnym z nich nie dojdzie do ograniczenia konkurencji. Przejmujący przedsiębiorca będzie musiał liczyć się z konkurencją  innych podmiotów, a konsumenci nie zostaną pozbawieni możliwości wyboru apteki.

Uczestnicy koncentracji

BRL Center – Polska prowadzi sieć aptek pod nazwą Dr. Max. Wchodzi w skład grupy kapitałowej, na czele której stoi Penta Investments Group. W Polsce grupa ta sprawuje m.in. współkontrolę nad Grupą Empik Media & Fashion oraz kontrolę nad spółką Fortuna Zakłady Bukmacherskie.

Apteka pod Lwem  oraz Apteka Marzeń prowadzą apteki na terenie trzech województw (pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko – pomorskiego), natomiast - MX Holding, Farmako oraz Helios Farmacja – pięciu (śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego i wielkopolskiego).

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram