Pawłowicz pyta: będą nowe regulacje dotyczące franczyzy?

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: pixabay.com

Do mojego biura poselskiego zgłosiło się już kilkanaście osób, które straciły dorobek swojego życia w związku z zawarciem umowy franczyzy z siecią Żabka oraz Eurocash (Delikatesy Centrum) – pisze w interpelacji posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Jej zdaniem cały rynek franczyzy wymaga nowych regulacji.

Na wniosek posłanki UOKiK przeprowadził już postępowanie, które wykazało, że stosowane przez te sieci umowy są zgodne z prawem. Jednak jej zdaniem niektórzy franczyzodawcy stosują nieetyczne praktyki, takie jak zmuszanie swoich partnerów do podpisywania weksli na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gdy sklep upada, sklepikarze są zmuszani do płacenia. W wielu przypadkach relacja na linii franczyzobiorca-franczyzodawca nie jest symetryczna, a właściciele sieci mają dużą przewagę. W niektórych opisywanych przypadkach franczyzobiorcy, z którymi rozmawiała Pawłowicz, mieli wrażenie, że do upadku sklepu przyczyniły się działania sieci franczyzowej.

Posłanka zwraca uwagę na jeszcze jeden bolesny aspekt nierównowagi pomiędzy dwoma stronami. Poszkodowany sklepikarz, który pozwie sieć do sądu, najczęściej nie ma żadnych szans, gdy naprzeciwko niego staje armia prawników reprezentujących wielki koncern. Ci specjalizują się w takiej interpretacji przepisów, by wygrana była tylko kwestią czasu.
Krystyna Pawłowicz złożyła w tej sprawie zapytanie do minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Chce ustalić, czy trwają pracę nad wprowadzeniem przepisów regulujących franczyzę i czy zdaniem Minister takie regulacje powinny się pojawić. Jak dotąd nie otrzymała odpowiedzi.

To nie pierwszy raz, gdy posłanka PiS interesuje się tematyką handlową – wcześniej interweniowała w sprawie sieci sklepów Kaufland.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram