Ostra walka o polskie portfele

Autor: Redakcja
Data dodania: 23 lipca 2008
Kategoria:
allianz_fotka.jpg

Na rynku finansowym robi się coraz ciaśniej. Czy jest jeszcze miejsce dla nowych graczy? Na pewno. Aktywnie swoją działalność rozpoczynają m.in Alior Bank, Allianz oraz BWE.

Szybki rozwój gospodarczy i rosnący popyt na kredyty sprawiają, że polskim rynkiem zainteresują się kolejne zagraniczne banki. Najszybciej pojawił się Allianz Bank oraz Alior Bank tworzony przez grupę Carlo Tessara, ale w Komisji Nadzoru Finansowego czekają jeszcze wnioski o utworzenie kolejnych banków. Tempo zawrotne, ale faktycznie nie ma co czekać. Szczyt koniunktury bankowej za nami, a im szybciej się wystartuje, tym większa szansa na lepszy start. Tak naprawdę – kto pierwszy ten lepszy – zarówno ze względów wizerunkowych, jak i finansowych. 

Charakterystyczne w tym wyścigu jest jedno – zarówno Alior, jak i BWE to marki zupełnie wśród Polaków nie znane. Co innego, należący do jednej z największych grup ubezpieczeniowych w Europie niemiecki Allianz Bank, który od razu może korzystać z transferu wizerunku ze znanego w Polsce ubezpieczyciela, nie mówiąc o jego bazie klientów. Bank będzie się w Polsce głównie koncentrował na klientach indywidualnych. W jego ofercie mają się znaleźć głównie kredyty hipoteczne allianz_fotka.jpgoraz inne produkty bankowe, inwestycyjne i ubezpieczeniowe. Na początku Allianz Bank będzie głównie walczył o klientów z bazy około 2 mln posiadaczy polis Allianz. Plany ma ambitne, bo liczy, że w ciągu trzech lat klientami nowego banku będzie 10 proc. z nich. Działalność banku ma się uzupełniać z działalnością agentów Allianz. Początkowo Allianz Bank uruchomi 69 oddziałów i 20 centrów hipotecznych. Docelowo jednak ma mieć 200 oddziałów. Nowemu Allianz Bankowi przewodzi Paweł Miller, który był prezesem Nordea Życie. Na razie nad projektem banku Allianz pracuje około100 osób, do których ma dołączyć jeszcze 500 pracowników.

Pod nowym logo i z nowym właścicielem ma ruszyć również Bank Współpracy Europejskiej. Bank jest obecny na rynku od kilku lat, ale do tej pory obsługiwał małe firmy. Z nowym inwestorem (fundusz Innova Capital) bank zmienia strategię i chce być ogólnopolskim bankiem detalicznym. W przypadku BWE można mówić o klientach pozyskanych z sieci Expandera. Być może warto również skorzystać ze znanej już marki Expander i wykorzystać ją w nazwie banku? Gwarantowana rozpoznawalność na rynku i baza klientów. 

Alior Bank już na starcie znajdzie się wśród pierwszej dziesiątki banków w Polsce pod względem kapitału własnego. Tessara przeznaczy bowiem na nowy bank około 1,5 mld zł. Bank z grupy Carlo Tassara będzie kierował swoją ofertę głównie do klientów indywidualnych, ale i do małych i średnich przedsiębiorstw. Nowy bank w ciągu pięciu lat chce zdobyć 900 tysięcy klientów i mieć 2-4 procentowy udziału w rynku. Docelowo bank ma mieć 200 oddziałów i co najmniej 450 alior_fotka.jpgagencji. W przygotowywanym przez grupę Tessara banku ma pracować aż 3 tys. osób. Już teraz nad projektem banku pracuje 150 osób, a do końca roku w nowym banku zatrudnienie ma znaleźć kolejnych 850 specjalistów. Na czele nowego banku stanie Wojciech Sobieraj, który wcześniej był wiceprezesem Banku BPH. Alior jeszcze nie rozpoczął działalności, ale już powstaje wiele szumu wokół jego nowych placówek. To najtrudniejsze zadanie, ale szef banku wydaje się być szalenie zdeterminowany. Mniej więcej od połowy tego miesiąca w różnych miejscach Warszawy pojawiają się pierwsze, jeszcze oklejone oddziały banku. W innych miastach sytuacja jest podobna i takie placówki już są lub lada chwila się pojawią. Biorąc pod uwagę lokalizacje to bank twardo obstaje przy placówkach w centrach miast. Poza stworzeniem sieci placówek wyzwaniem dla banku może się okazać sprostanie wygórowanym oczekiwaniom rynku. Alior musi zapewnić obiecywaną, wysoką jakości obsługi. Bank od razu będzie miał pełną ofertę oszczędnościowo -inwestycyjną – łącznie z własnymi funduszami, a być może nawet z biurem maklerskim.

Zainteresowani uruchomieniem w Polsce swoich banków są również inni zagraniczni gracze, jak portugalski Banco Espirito Santo de Investimento, który chciałby w Polsce działać jako bank inwestycyjny, czy hiszpański BBVA, który działa w Hiszpanii, Portugalii, Ameryce Południowej i USA. Portugalskie media donosiły, że BBVA jest zainteresowany przejęciem portugalskiego Millennium BCP (właściciel polskiego Banku Millennium).

Na rynku pojawiają się również informacje o tym, że Dom Maklerski IDM chce stworzyć bank. Miałby to być bank skierowany głównie do klientów DM IDM. "IDM do usług maklerskich chce dodać pakiet produktów bankowych: rachunki, karty kredytowe, kredyty hipoteczne i kredyty na finansowanie kupna akcji. W pierwszym etapie działalności bank będzie zajmować się tylko rynkiem detalicznym, potem niewykluczone, że wyjdzie z ofertą również do przedsiębiorstw. Także na początku sam zajmie się budową sieci, we współpracy z właścicielem. Potem możliwe, że dalszą rozbudowę powierzy franczyzobiorcom.", czytamy w "Pulsie Biznesu".

Mamy nadzieję, że na zaostrzającej się konkurencji na rynku skorzystają klienci banków, bo nowi gracze na rynku będą musieli zaproponować atrakcyjne warunki by pozyskać coraz bardziej zdecydowanych i świadomych klientów. Wiadomo, że w walce o klienta również istniejące na rynku banki będą musiały wprowadzić nowe produkty i rozbudować sieć oddziałów, inaczej czeka je powolna marginalizacja.

Kasia Foks, 23 lipca 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram