Orlen udostępni franczyzobiorcom koncept gastronomiczny

Autor: Redakcja
Data dodania: 19 maja 2010
Kategoria:
stop_cafeW ciągu roku z sieci należących do koncernu wykruszyło się ok. stu stacji paliw. Prężnie rozwija się za to część gastronomiczna, bowiem w tym samym czasie Orlen uruchomił ponad sto przystacyjnych punktów gastronomicznych Stop Cafe i Stop Cafe Bistro.

– W dalszym ciągu będziemy rozwijać obszar gastronomiczny, koncentrując się na pracy nad asortymentem i promocjami oraz na otwarciach punktów na nowych stacjach. Obecnie pracujemy też nad wypracowaniem określonych zasad współpracy związanej z udostępnieniem brandu Stop Cafe franczyzobiorcom, ale nie podjęliśmy jeszcze finalnej decyzji – poinformowała portal FranczyzawPolsce.pl Joanna Puškar z biura prasowego PKN Orlen.

Obecnie pod marką Stop Cafe i Stop Cafe Bistro działa ponad 500 przystacyjnych punktów gastronomicznych, o ponad 100 więcej niż przed rokiem. W Stop Cafe można znaleźć sporą ofertę kaw, herbat, kanapek, ciastek, a także hot dogi. Oferta bistra jest uzupełniona o ciabatty, tosty, panini i tortillę.

Orlen przyznał w raporcie z pierwszy kwartał 2010 r., że marże paliwowe w Polsce są obecnie pod dużą presją. Stacje mogą to jednak zrekompensować sobie właśnie poprzez oferowanie różnego rodzaju usług przystacyjnych, głównie sklepiku i małej gastronomii. W tym segmencie nie ma problemu z uzyskiwaniem wysokich marż. W 2009 r. marża pozapaliwowa na stacjach Orlen wzrosła o 20 proc. wobec 2008 r., a w pierwszych kwartale 2010 r. znowu była wyższa (o 7 proc.) niż przed rokiem.

Liczba stacji należących do PKN Orlen w naszym kraju nadal jest w trendzie spadkowym. Na koniec kwietnia było ich łącznie 1683, o 64 mniej niż na koniec 2009 r., co jest wynikiem wykruszania się stacji patronackich. W dość szybkim tempie przybywa natomiast obiektów we franczyzie. Na koniec kwietnia było ich już 349 (w tym 224 pod marką Orlen i 125 pod marką Bliska), o 13 więcej niż na koniec 2009 r. i o 31 więcej niż na koniec 2008 roku. Sieć powiększa się głównie dzięki włączaniu do niej stacji działających wcześniej niezależnie bądź pod innym brandem. – Stacje będące zupełnie nowymi inwestycjami stanowiły 24 proc. wszystkich stacji franczyzowych włączonych w ubiegłym roku do sieci Orlen – mówi Joanna  Puškar.

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram