Orbis może przejąć 46 hoteli Accor w Europie Środkowej

Autor: Redakcja
Kategoria:
Ibis Styles Wrocław – sala śniadań

Orbis, największa sieć hoteli w Polsce, otrzymała od Accor (swojego partnera strategicznego) ofertę przejęcia sieci 46 hoteli w Europie Środkowej. Zaproponowana w ofercie cena wynosi 142,3 mln euro, a jej przedmiotem są również nowe warunki umowy licencyjnej dotyczącej całego regionu. Gdyby doszło do tej transakcji, Orbis byłby wyłącznym licencjodawcą marek Accoru w tym regionie. 

Zgodnie z ofertą Orbis mógłby przejąć spółki zależne Accor na Węgrzech (spółka zależna zarządzająca także hotelami w Macedonii, Słowacji i Bułgarii), w Czechach, Rumunii i Polsce (Muranowska Sp. z o.o. oraz Hotek Polska Sp. z o.o.). Sieć 46 hoteli składa się z 11 własnych (1 974 pokoje), 17 w dzierżawie (3 573 pokoje), 11 działających na podstawie umowy o zarządzanie (1.685 pokoi) oraz 7 we franczyzie (821 pokoi). Wszystkie hotele działają pod markami Accor: Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis i ibis budget.

76% hoteli jest zlokalizowanych w stolicach wymienionych państw. Spółki zależne w Polsce posiadają dwa hotele, które Grupa Orbis do tej pory prowadziła na zasadzie umowy o zarządzanie: ibis Warsaw Old Town i Sofitel Wrocław Old Town. Większość obiektów prowadzi działalność, natomiast 8 to hotele planowane, z których 3 będą zarządzane, a 5 będzie przedmiotem franczyzy. Oferta przewiduje wyłączność na negocjacje Orbisu z Accorem do końca listopada 2014 roku.

Już od pewnego czasu analizowaliśmy możliwości rozwoju Grupy Orbis poprzez akwizycje. Co istotne, jesteśmy obecni w wielu kluczowych miastach Polski, a biznesowy segment rynku, na którym działamy, jest już w dużej mierze nasycony. Dlatego propozycja przejęcia hoteli w tych krajach wpisuje się w naszą strategię i ewentualna transakcja byłaby dla nas szansą na bardziej dynamiczny wzrost. Wiele z tych hoteli mieści się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Budapeszt czy Praga – powiedział Gilles Clavie, prezes zarządu Orbisu.

Strategia Orbisu zakłada wzmocnienie pozycji lidera w regionie poprzez dalszy rozwój i zwiększenie efektywności sieci hoteli. Grupa skupia się na ekspansji poprzez zawieranie umów o zarządzanie, franczyzę oraz na inwestycjach w hotele własne. Obecnie w strukturze Grupy Orbis funkcjonuje 68 hoteli (w tym 52 własne, 1 w dzierżawie, 3 w zarządzaniu oraz 12 franczyzowych), które zlokalizowane są w 32 dużych miastach i miejscowościach wypoczynkowych w Polsce, na Litwie oraz na Łotwie.

Mamy już doświadczenie w przejęciu od Accoru hoteli należących do spółki Hekon w 2003 roku, zakończone pełnym sukcesem. Posiadamy również licencję na prowadzenie operacji pod markami należącymi do Accor na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. W przypadku przejęcia hoteli w kolejnych 6 krajach odnotowalibyśmy skokowy wzrost biznesu - zarządzalibyśmy w sumie ponad 110 hotelami i umocnilibyśmy naszą pozycję największej sieci hotelowej w Europie Środkowej – zaznaczył Ireneusz Węgłowski, wiceprezes zarządu Orbisu.

W najbliższych tygodniach Orbis będzie analizował otrzymaną ofertę, zleci przeprowadzenie wyceny aktywów przez niezależnych doradców zewnętrznych oraz będzie prowadził rozmowy z  Accor. Następnie zarząd przedstawi radzie nadzorczej Orbis do zaakceptowania wniosek dotyczący przyjęcia bądź odrzucenia oferty.

Informacja dotycząca współpracy franczyzowej z Accor znajduje w naszej bazie systemów sieciowych.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram