Orbis ma nową umowę licencyjną 

Autor: Redakcja
Kategoria:
Orbis ma nową umowę licencyjną; Foto: Sofitel Wrocław Stare Miasto

Orbis, największa sieć hoteli w Polsce, zaakceptowała ofertę Accoru, swojego strategicznego partnera na zawarcie nowej umowy licencyjnej (master license agreement) oraz przejęcie sieci 46 hoteli w Europie Centralnej, znacząco zwiększającej obecną liczbę hoteli Grupy. Całkowita cena transakcji wynosi 142,3 mln euro. 

Orbis zamierza podpisać z Accorem nową umowę licencyjną, która zapewni grupie do 2035 roku prawo do prowadzenia działalności pod markami Accor w 16 krajach: Bułgarii, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce, Macedonii, Rumunii, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Serbii i Mołdawii.

W rezultacie Orbis przejmie obecną sieć Accoru, czyli 46 hoteli, w tym 11 własnych (1.974 pokoje), 17 w dzierżawie (3.573 pokoje), 11 działających na podstawie umowy o zarządzanie (1.685 pokoi) oraz 7 we franczyzie (821 pokoi). Wszystkie hotele działają pod markami Accor: Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis i ibis budget. 38 obiektów prowadzi działalność, natomiast 8 to hotele planowane, z których 3 będą zarządzane, a 5 będzie przedmiotem franczyzy. 76% działających hoteli jest zlokalizowanych w stolicach ww. państw.

- Transakcja z Accorem jest kamieniem milowym w działalności Orbisu. Doskonale wpisuje się w naszą strategię – już od pewnego czasu zamierzaliśmy znacznie zintensyfikować rozwój w regionie. Po negocjacjach umowa licencyjna została rozszerzona z 10 do 16 krajów, a okres jej obowiązywania wydłużony z 15 do 20 lat. Wejście na nowe rynki daje nam ogromną szansę na bardziej dynamiczny wzrost. Będziemy platformą Accoru do zarządzania biznesem w tej części Europy – traktujemy to jako wyróżnienie i docenienie naszych dotychczasowych osiągnięć oraz strategiczny krok w kierunku naszego dalszego rozwoju - powiedział Gilles Clavie, prezes zarządu Orbisu.Całkowita cena transakcji w wysokości 142,3 mln euro mieści się w przedziale przeprowadzonej wyceny i jest zgodna z fairness opinion wystawioną przez niezależnego doradcę Orbisu, międzynarodową firmę HVS, specjalizującą się w wycenach na rynku hotelowym. Wskaźnik EV/EBITDA dla tej transakcji wynosi 7,9, co jest atrakcyjnym poziomem w porównaniu do 8,3, czyli wartości tego wskaźnika dla Orbisu, wyliczonej na podstawie średniej ceny akcji Spółki na GPW w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Strategia Orbisu zakłada wzmocnienie pozycji lidera w regionie poprzez dalszy rozwój i zwiększenie efektywności sieci hoteli. Dlatego grupa skupia się na ekspansji głównie poprzez zawieranie umów o zarządzanie, franczyzę i na inwestycjach w hotele własne. Obecnie w strukturze Grupy Orbis działa 68 hoteli (w tym 52 własne, 1 w dzierżawie, 3 w zarządzaniu oraz 12 franczyzowych), które zlokalizowane są w 32 dużych miastach i miejscowościach wypoczynkowych w Polsce oraz krajach nadbałtyckich.

- Dzięki tej transakcji znacząco zwiększymy biznes. Całkowita liczba naszych hoteli wkrótce przekroczy 110 i będziemy mogli rozwijać działalność w 16 krajach. Kupujemy hotele w dobrym stanie, które zlokalizowane są głównie w stolicach państw. Orbis ma już doskonałe kadry pracujące w międzynarodowym środowisku, które świetnie rozumieją biznes w tym regionie. Jestem pewny, że zarówno Orbis, jak i firmy działające na tych nowych rynkach skorzystają na wzajemnej współpracy i wkrótce będziemy mogli osiągać synergie - zaznaczył Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu.

Zgodnie z najlepszymi praktykami ładu korporacyjnego podczas głosowania członkowie Rady Nadzorczej z ramienia Accoru wstrzymali się od głosu, a uchwała została podjęta jednomyślnie przez pozostałych członków Rady. Rada Nadzorcza upoważniła Zarząd do wypracowania z Accorem zapisów umowy, która powinna zostać podpisana w styczniu 2015 roku.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram