Opór branży handlowej odnosi skutki

Autor: Redakcja
Data dodania: 11 lutego 2016
Kategoria:
Foto: Sklep sieci Chata Polska
Przedstawiciele sieci handlowych walczą przeciwko wprowadzeniu nowego podatku.

Projekt ustawy o opodatkowaniu sieci handlowych będzie poprawiony. Do kosza trafią m.in. obecne zapisy dotyczące franczyzy, które zupełnie nie uwzględniały specyfiki polskiego handlu i uderzały w najmniejsze podmioty na rynku.

Jak podaje serwis Pb.pl, przedstawiony przez Ministerstwo Finansów (MF) projekt podatku od sprzedaży detalicznej wywołał falę krytyki. Na rozwiązaniu suchej nitki nie zostawiali nie tylko handlowcy, ale też eksperci do podatków, a nawet duża część ministrów i posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Obecny projekt ustawy zakłada, że sprzedaż detaliczna będzie objęta dwiema zasadniczymi stawkami uzależnionymi od wielkości przychodu: 0,7% do wysokości 300 mln zł miesięcznie oraz 1,3% powyżej tego poziomu. Dodatkowo przygotowano specjalną stawkę dla handlu weekendowego 1,3% dla przychodu nieprzekraczającego 300 mln zł i 1,9% powyżej. Jednocześnie, aby chronić najmniejszych sprzedawców, MF zaproponowało kwotę wolną od podatku w wysokości 1,5 mln zł miesięcznie. To jednak nie spotkało się z akceptacją handlowców.

Z informacji serwisu Pb.pl wynika jednak, że kierunek prac nad podatkiem będzie teraz zmierzał w stronę większej liniowości albo spłaszczonej progresji, ale tak skalibrowanej, żeby dawała kasie państwa założone już w tym roku 2 mld zł dochodu. Źródła w rządzie wskazują, że do kosza trafią m.in. obecne zapisy dotyczące franczyzy, które zupełnie nie uwzględniały specyfiki polskiego handlu i uderzały w najmniejsze podmioty na rynku.

Wstępny plan zakłada, że wspólnie opodatkowane będą te sklepy, które w ramach franczyzy są powiązane nie tylko marką, ale również kapitałowo. Poparcie resortu finansów ma też rezygnacja ze specjalnej stawki za handel w weekendy i święta. Nie będzie najprawdopodobniej również oddzielnych regulacji dla branży e-commerce.

W ostatnim czasie trwały protesty przeciwko opodatkowaniu sieci handlowych, które tworzą również małe i średnie przedsiębiorstwa. 8 lutego odbyła się manifestacja kupców w Lublinie. Dziś handlowcy protestują w Warszawie.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram