Okienka kasowe działają bez żadnego nadzoru

Autor: Redakcja
Data dodania: 26 września 2008
Kategoria:

W Polsce nie ma organu, który nadzorowałby działalność tzw. okienek kasowych. Prawo nie wymaga także, aby takie podmioty miały obowiązkowe ubezpieczenie. Rodzi to duże zagrożenie dla osób, które opłacają rachunki za ich pośrednictwem.

Skala problemu
Coraz więcej osób opłaca swoje rachunki za pośrednictwem tzw. okienek kasowych. Jak wynika z informacji przekazanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest to aż 35 proc. Polaków.
– Korzystanie z usług pośrednictwa jest coraz bardziej popularne, szczególnie wśród niezamożnych osób. Decydujące znaczenie mają stawki opłat, które są konkurencyjne wobec banków i poczty. Niestety, praktyka wskazuje, że dosyć często klienci padają ofiarą nieuczciwych bądź źle zarządzanych pośredników – ostrzega Jakub Pitera, radca prawny w Kancelarii DeBenedetti, Majewski, Szcześniak.

Jako przykład można podać aferę w Szczecinie, w której 2 tys. osób straciło łącznie ok. 800 tys. zł, gdyż okienko kasowe nie przekazało dokonanych opłat na rachunki adresatów. – Osoby opłacające rachunki lub dokonujące innych płatności w takich punktach nie mogą być pewne, że złożone zlecenie dotrze do adresata – mówi Mariusz Orliński, prawnik z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Krystian Ślązak, Arkadiusz Robert Zapiór i Partnerzy.

Brak przepisów
Okienko kasowe może założyć każda osoba fizyczna. – Przedsiębiorcy prowadzący tego typu placówki nie muszą posiadać żadnego zezwolenia. Warunkiem jest jedynie wpis do ewidencji działalności gospodarczej – tłumaczy Kamila Kurowska z biura prasowego UOKiK.
Nie ma przepisów prawnych, które regulowałyby tego rodzaju działalność. – Działalność ta prowadzona jest zwykle przez podmioty w ramach stosunkowo niewielkich przedsiębiorstw, których majątek jest na ogół niewielki – mówi Mariusz Orliński. Dodaje, że w związku z tym w przypadku jakiegokolwiek sporu, zwłaszcza gdy poszkodowanych jest więcej, możliwości wyegzekwowania mogą być mocno ograniczone.

Czy zostanie wprowadzony obowiązek zawarcia przez osobę zajmującą się tego typu pośrednictwem finansowym umowy ubezpieczenia, czy też uzyskania gwarancji bankowej ? Czy pośrednicy powinni być rozliczani z informowania klientów o zasadach przekazywania płatności ? Kto ponosi koszty wadliwego działania okienek kasowych ? Czy mamy prawo domagać się od agencji finansowej zwrotu zapłaconej przez nas kwoty w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania ?

Źródło: Gazeta Prawna, Małgorzata Kryszkiewicz
26 września 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram