Od grudnia etykiety produktów bardziej czytelne 

Data dodania: 28 listopada 2014
Autor: Redakcja
Kategoria:
Od grudnia etykiety produktów bardziej czytelne 

Koniec z drobnym druczkiem, niemożliwym do przeczytania na etykietach produktów spożywczych. Za dwa tygodnie wchodzi w życie unijne rozporządzenie regulujące kwestie informacji na opakowaniach.

Rozporządzenie to zostało uchwalone już trzy lata temu. Firmy miały więc sporo czasu, aby etykiety swoich produktów należycie przygotować w taki sposób, aby odpowiadały unijnym normom. Wielu przedsiębiorców jest zdania, że przepisy są niejasno sprecyzowane i nadal obawiają się narażenia na wysoką karę. Niemniej jednak cel najprawdopodobniej zostanie zrealizowany – informacje na produktach będą prawdziwe i czytelne.

Jak było i jak będzie

Jak dotąd producenci wyrobów spożywczych mieli wolną rękę przy ustalaniu wielkości czcionek na opakowaniach swoich produktów. Niektórzy więc ograniczali ją do minimum, wobec czego na etykietach widniały napisy o wielkości 0,1mm, niemożliwe do przeczytania bez pomocy okularów bądź lupy.

Zgodnie z rozporządzeniem, czcionka od 13 grudnia br. ma być nie mniejsza niż 1,2mm, a jeśli powierzchnia etykiety jest mniejsza niż 80cm², to wtedy czcionka ma mieć minimum 0,9mm.

Dodatkowo teksty nie mogą być zasłonięte żadnymi ilustracjami bądź nadrukami, co dotychczas uniemożliwiało czytelność etykiet. Informacje muszą być nieusuwalne.

Ważną zmianą jest również podawanie bardziej szczegółowych informacji na temat produktu, w skrócie – konsument powinien być lepiej wyedukowany, ile jest „mięsa w mięsie”. Gdy w produkcie mięsnym lub rybnym woda stanowi ponad 5% całej wagi, producent również jest obowiązany o tym informować. Na produktach mrożonych pojawi się informacja o dacie mrożenia.

Zmiany etykiet w wyniku wejścia w życie rozporządzenia mają być przydatne także dla dietetyków oraz osób uczulonych. Czytelna lista składników na produktach powinna ułatwić i przyspieszyć konsumenckie decyzje podczas zakupów w sklepie.

Dla wielu producentów wejście w życie rozporządzenia wymuszało duże zmiany, ale nie dla wszystkich. Niektórzy od początku swojej działalności przykładali wagę do czytelności etykiet, m.in. firma Brześć.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram