Obligacje Reportera przestrogą dla inwestorów

Autor: Redakcja
Data dodania: 1 czerwca 2009
Kategoria:
reporter_logo.jpg

  Kilka miesięcy temu warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) poinformowała o planach utworzenia rynku obligacji korporacyjnych i samorządowych. Pomysł szczytny, jednak warto pamiętać o tym, jak niewygodną inwestycją może być zakup obligacji. Boleśnie przekonało się o tym kilkanaście TFI, które w 2006 roku nabyły obligacje odzieżowej spółki Reporter.

Pomysł pojawił się już w 2008 roku, w lutym został on ponownie odświeżony. Jak zapowiedział Ludwik Sobolewski, prezes GPW, nowy rynek instrumentów dłużnych jako instrumentów finansowych emitowanych w sposób publiczny i wprowadzanych realnie do obiegu może ruszyć najpóźniej we wrześniu. Jego obsługą zajmie się spółka MTS CeTO, której 61,31 proc. akcji przejmie GPW (MTS-CeTO SA prowadzi Rynek MTS Poland - hurtowy rynek obrotu obligacjami skarbowymi i bonami skarbowymi, gdzie przedmiotem transakcji są pakiety o wartości minimum 5 mln zł. Spółka powstała 1996 roku.) Powołano już nawet komitet, którego głównym zadaniem będzie wspieranie procesu tworzenia i rozwoju zorganizowanego rynku papierów dłużnych. W wyniku tego przedsięwzięcia powstanie pierwszy w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowany rynek obligacji korporacyjnych i obligacji samorządowych. Będzie to wynikiem współpracy strategiczno-operacyjnej GPW z osobami, instytucjami i organizacjami, które swoim kompetencjami wspomogą jego realizację.

Szansa dla przedsiębiorców

Eksperci są zdania, że rynek obligacji korporacyjnych ma w Polsce duże szanse rozwoju. „Dobre regulacje prawne, zgodne z dyrektywami unijnymi, odpowiedni nadzór finansowy oraz wiedza specjalistów z domów maklerskich to atuty, które będą wspomagać rozwój alternatywnych, dla kredytów bankowych, form finansowania polskiej gospodarki” – twierdzi Jan Mazurek,
Investors Dom Maklerski SA. „To pozwoli przedsiębiorstwom na większą dywersyfikację źródeł finansowania.” – dodaje. Coraz trudniej pożyczyć dziś pieniądze w banku. Niejednokrotnie dobra kondycja firmy nie wystarczy aby przekonać bank, iż jest ona w stanie spłacić dług. Jak zaznacza Tomasz Bar, właściciel portalu FinanseOsobiste.pl, powstanie rynku wydaje się wychodzić naprzeciw potrzebom firm i ich kłopotom z uzyskaniem kredytu. Przykręcenie źródła kapitału przez banki daje się przedsiębiorcom mocno we znaki. Przedstawiciele firm zgodnie twierdzą, że obecna sytuacja staje się wręcz dramatyczna. Podobnie wygląda sytuacja na rynku IPO, czyli rynku debiutów giełdowych. Po pierwszych czterech miesiącach roku debiuty można policzyć na palcach obu rąk. Dla przykładu, w całym 2007 roku na GPW zadebiutowało 81 spółek. W dobie kryzysu finansowego i ograniczonego dostępu do kredytów rynek obligacji będzie z pewnością kolejną możliwością na pozyskanie kapitału. Umożliwienie emitowania obligacji i wprowadzenie ich do obiegu to z pewnością duże wyzwanie. Musimy zatem pamiętać o elemencie ryzyka. „Aby zainteresować inwestorów kupnem obligacji korporacyjnych, spółka musi zaoferować atrakcyjne oprocentowanie. Podobnie sprawa będzie wyglądać w przypadku obligacji samorządowych. W przeciwnym razie inwestorzy wybiorą Obligacje Skarbu Państwa, które choć coraz niżej oprocentowane, to mają państwowe gwarancje.” – zaznacza Tomasz Bar. W IV kwartale 2008 roku wartość wyemitowanych przez przedsiębiorstwa działające w Polsce obligacji wyniosła 14,9 mld zł.

Pozytywne przykłady

Emisja obligacji może mieć dowolną wartość, nawet rzędu kilku milionów złotych. Przykładem jest grudniowa emisja obligacji spółki Impact Automotive, przeprowadzona za pośrednictwem Investors Dom Maklerski. Pozyskany kapitał został przeznaczony na uruchomienie produkcji serii elektrycznych samochodów trójkołowych SAM. Produkcja rozpoczęła się w 2009 roku i zostanie w całości sprzedana do Spółki SAM Group AG ze Szwajcarii. Inwestorzy, którzy zakupili obligacje Impact Automotive mają możliwość uzyskania wysokiej stopy zwrotu z inwestycji w projekt dynamicznie rozwijającego się, innowacyjnego przedsiębiorstwa z branży nowych technologii. Wobec spadających stóp procentowych, kto nabył te obligacje może mówić o udanej inwestycji. Ten fakt dowodzi, że emisje obligacji są również użyteczne dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Uczymy się na Reporterze

Istnieją również negatywne przykłady. O tym, jak niewygodną inwestycją może być zakup obligacji korporacyjnych przekonało się kilkanaście innych TFI, które w 2006 roku nabyły obligacje odzieżowej spółki Reporter o wartości 50 mln zł. Choć upłynął termin ich wykupu, spółka tego nie zrobiła. Mowa tu o funduszu Skarbiec Gotówkowy, którego klienci stracili ponad 4 proc. w jeden dzień oraz o wielu innych funduszach zarządzanych przez Legg Mason, Allianz, KBC, Pioneer Pekao i Operę. Część z nich  stopniowo papiery odpisywały dzięki czemu klienci straty nie odczuli tak dotkliwie, jak w przypadku Skarbca. Problemy finansowe Reportera zaczęły się dużo wcześniej, zanim na świecie głośno zrobiło się o kryzysie. Dlatego to, że Reporter nie wykupił obligacji, nie jest zaskoczeniem dla jednego z prezesów jednego z TFI, które także straciło na obligacjach (źródło Puls Biznesu 12.05.2009r). Dziś TFI muszą dokonywać odpisów, co obniża wyniki zarządzanych przez nich funduszy. Co ciekawsze, są to fundusze zaliczane do tzw. bezpiecznych. Jak podaje portal FinanseOsobieste.pl, inwestycja w obligacje spółki Reporter jest już drugą w ostatnich miesiącach wpadką TFI. Poprzednia dotyczyła byłego już funduszu SEB2 z SEB TFI (obecnie należy już do Opera TFI). SEB2 zasłynął tym, że wartość jednostek bezpiecznego z pozoru funduszu obligacji i bonów skarbowych spadła w pewnym okresie nawet 30%. Wszystko za sprawą zaangażowania się funduszu w obligacje na rynku rosyjskim, co przyniosło duże straty.

Agnieszka Grabuś, 28 maja 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram