Pod hasłem „Innowacyjność, e-biznes, promocja eksportu — szansą rozwoju firmy poprzez dotacje 2007-2013” odbyło się w Warszawie XIV Ogólnopolskie Forum Gospodarcze Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Uczestniczący w nim przedstawiciel resortu rozwoju regionalnego poinformował o ułatwieniach, jakie zostaną wprowadzone przy rozdziale unijnych środków dla firm.
— Wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom, zamierzamy wprowadzić system zaliczkowania w programie Innowacyjna Gospodarka. Wypłacane środki będą sięgały 10-15 proc. wartości projektu — ogłosił wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski.
Wiceminister zaprezentował trzy główne źródła unijnego finansowania, z jakiego będą mogli korzystać przedsiębiorcy w najbliższych latach. Największym skierowanym do nich programem jest program Innowacyjna Gospodarka — blisko 46 proc. z 9,7 mld euro ogólnego budżetu zarezerwowanych jest właśnie dla firm.
Wiceminister podkreślał jednak, że Innowacyjna Gospodarka nie jest kalką programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw z poprzedniej perspektywy finansowej. Obecny program nastawiony jest na innowacyjność i budowanie związków pomiędzy gospodarką i nauką, na dofinansowanie inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki, generujących co najmniej 200 miejsc pracy.
Przedsiębiorcy mogą też skorzystać z programu Kapitał Ludzki. Na różne formy wsparcia firm i ich pracowników przeznaczono ok. 2 mld euro, czyli prawie 20 proc. alokacji całego programu. Dodatkowo na rozwój przedsiębiorczości i samozatrudnienia, głównie w postaci środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, będzie dostępnych 407 mln euro.
W latach 2007-2013 dla firm zarezerwowano również środki w programach regionalnych. Innowacyjność nie jest warunkiem koniecznym do skorzystania z nich, więc ich dostępność powinna być większa.
Wiceminister rozwoju regionalnego podkreślił, że dzięki uproszczeniu procedur w naborach wniosków o dofinansowanie znacząco zwiększył się odsetek projektów, które pomyślnie przechodzą ocenę formalną. Przykładowo w POIG etap formalny pomyślnie przechodzi obecnie blisko 85 proc. wniosków.
Źródło: podatki.pl
T.Sz., MRR
15 grudnia 2008 r.