Nowy, potężny gracz chce wejść na rynek aptek

Autor: Redakcja
Data dodania: 21 kwietnia 2010
Kategoria:
aptekaMa nim być... Tesco, które już w drugiej połowie roku zamierza uruchomić pierwszą aptekę przy hipermarkecie w Częstochowie. Będzie to początek budowy sieci, która może stać się poważnym zagrożeniem dla niezależnych aptek. Zwłaszcza, że na tym rynku i tak jest już za ciasno.

- Rynek aptek rośnie w ostatnich latach bardzo dynamicznie, chcemy z tego skorzystać. Tam, gdzie nie uda nam się uzyskać pozwolenia na otwarcie apteki, powstanie punkt apteczny - mówi Ryszard Tomaszewski, prezes Tesco Polska, cytowany przez serwis portalspozywczy.pl. Tesco ma obecnie w Polsce blisko 350 super- i hipermarketów. W tym roku zamierza wydać na inwestycje 800 mln zł i uruchomić 50 kolejnych marketów oraz wyremontować część istniejących.

Według danych firmy IMS Health, w 2009 roku wartość rynku aptecznego w Polsce wyniosła 21,4 mld złotych, a dynamika wzrostu w ujęciu rok do roku wyniosła blisko 11 proc. i była największa w ostatnich latach. Według danych sieci Tesco, wartość sprzedaż produktów OTC (bez recepty) zwiększyła się w 2009 r. do 130 mln zł, co oznacza wzrost o 14,5 proc., zaś prognozy wzrostu dla rynku suplementów żywności są szacowane na 12-15 proc. do 2011 r.

Jednocześnie jednak wraz ze wzrostem rynku kurczy się liczba aptek w kraju. Część z nich bowiem nie wytrzymuje silniejszej konkurencji. Tę stanowią przede wszystkim apteki zrzeszone w sieciach. Sprawia to, że na rynku pojawia się coraz więcej takich inicjatyw. Obok od lat budowanych sieci partnerskich przez największe hurtownie farmaceutyczne takie jak PGF czy Torfarm, na przełomie 2009 i 2010 r. pojawiła się kompleksowa oferta franczyzowa dla aptek oferowana przez Mediq Polska, spółkę należacą do hurtowni ACP Pharma. W lutym tego roku ze swoim programem lojalnościowo-marketingowym dla aptek pod nazwą Apteka 1 wystartował kolejny duży gracz na rynku hurtowym – Phoenix Pharma. Jak pisaliśmy już wcześniaj na portalu FranczyzawPolsce.pl, chce on przyciągnąć farmaceutów m.in. programem PAYBACK.

Z budową sieci franczyzowych stratują też firmy aptekarskie, które same mają już po kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt aptek i chcą przyłączyć do swojej sieci kolejnych aptekarzy. Wśród nich są np. Arnika z Olsztyna (16 placówek, a do końca roku powstanie jeszcze przynajmniej 8), Bliska Apteka z Białegostoku (21 placówek), toruńska Tak dla Zdrowia (24 placówki) czy szczecińskie Apteki Zdrowie (8 placówek).

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

portal_spozywczy_logo

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram