Nowi franczyzobiorcy Sfinksa

Autor: Redakcja
Data dodania: 16 listopada 2010
Kategoria:
WOOKSpółka wdraża strategię związaną z przekazaniem większości swoich resturacji w ręce franczyzobiorców. W październiku podpisała 5 umów. Zakończyła także przygotowania do uruchamiania punktów express.

– Rozpoczęliśmy nabór kandydatów na franczyzobiorców naszych konceptów. Rozmowy podjęte z osobami zainteresowanymi poprowadzeniem pełnowymiarowych restauracji już w październiku zaowocowały podpisaniem pięciu nowych umów o współpracy franczyzowej. W ten sposób liczba restauracji zarządzanych przez franczyzobiorców wzrosła do 57, a prowadzonych przez spółkę spadła do 48. To dobry początek zakładanych przez nas zmian w strukturze własności sieci – mówi Mariola Krawiec-Rzeszotek, prezes Sfinksa.

W ostatnich miesiącach spółka zakończyła także fazę przygotowywania projektu związanego z punktami gastronomicznymi typu express. Powstały wizualizacje expressów, projekt technologiczny i architektoniczny, opracowano menu i receptury dań, a także standardy punktu gastronomicznego oraz plan działań promocyjnych i marketingowych. Takie punkty także mają być prowadzone przez franczyzobiorców, przy czym inwestycja w express ma być znacząco niższa niż w pełnowymiarową restaurację.

Sfinks aktualnie jest w fazie restrukturyzacji. Pierwsze efekty już są widoczne, aczkolwiek spółka wciąż ponosi straty. Są one jednak coraz mniejsze - od stycznia do września br. wyniosły 24,1 mln zł wobec 28,6 mln zł rok wcześniej. Spadek był jednak także widoczny w zakresie sprzedaży, która w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku była o ok. 12 proc. niższa niż przed rokiem i wyniosła 118,7 mln zł. W samym trzecim kwartale nastąpiło jednak zatrzymanie tendencji spadkowych.

– W przypadku sieci WOOK zanotowaliśmy w trzecim kwartale 15-procentowy wzrost obrotów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Z kolei w sieci Sphinx proste porównanie przychodów nie daje pełnego obrazu sytuacji, ponieważ liczba restauracji w trzecim kwartale 2009 była większa niż obecnie, a do przychodów mogliśmy zaliczyć pokaźne obroty generowane w kilku ówczesnych najlepszych lokalizacji. Pomimo utraty tego potencjału, na porównywalnym portfelu restauracji Sphinx osiągnęliśmy w III kwartale 2010 roku 5-procentowy wzrost przychodów rok do roku. W IV kwartale zamierzamy rozpocząć działania prosprzedażowe dla sieci Chłopskie Jadło – zapowiada Mariola Krawiec-Rzeszotek.

Sfinks Polska zarządza obecnie 108 restauracjami, w tym siecią 93 restauracji Sphinx zlokalizowanych w całej Polsce i za granicą, 9 restauracjami Chłopskie Jadło i 6 restauracjami WOOK.

JCB

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram