Nowelizacja ustawy o handlu w niedzielę uderzy w Żabkę

Data dodania: 26 listopada 2018
Kategoria:
Foto: Nowelizacja ustawy o handlu w niedzielę uderzy w Żabkę

Rząd planuje zmienić ustawę o handlu  w niedzielę. Chodzi głównie o wyłączenie z grona wyjątków od reguły zakazu handlu placówek pocztowych, a konkretnie tych, które de facto są sklepami. To problem głównie dla Żabki.

Od momentu wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę było wiadomo, że ustawa nie do końca spełnia swoje założenia. Sklepy sieci Żabka szybko zmieniły się w „placówki pocztowe”, więc to one zamiast drobnych sklepikarzy zbierają w niedzielę największe żniwo. Nowe propozycje zmian mają temu zapobiec.

Do tej pory sklep, który wydaje w niedziele paczki, może mieć miano placówki pocztowej, a tym samym prowadzić handel. Chęć doprecyzowania prawa nie dziwi i można tylko się zastanawiać, dlaczego zmiany zachodzą tak późno. Teraz w niedzielę ma być otwarte tylko placówka, w której „działalność pocztowa” będzie przeważać nad handlową. Czyli zwykła poczta.

Teść już nie pomoże na kasie

Drugie uściślenie dotyczy zatrudniania przez sklepikarza członków rodziny. Ten punkt również dawał szerokie pole do nadużyć. W przypadku osób posiadających kilka sklepów udowodnienie, że pracujące w nich kasjerki nie są kuzynkami czy członkami dalszej rodziny, było trudne. Dlatego po zmianie przedsiębiorca będzie mógł zatrudnić w niedzielę tylko dzieci, małżonka lub rodziców, i to  jedynie w tym sklepie, w którym sam w tym czasie pracuje. Przedstawiciele Żabki skomentowali projekt ze zdziwieniem. Według nich to kolejny kłopot dla właścicieli firm, którzy dopiero uczą się meandrów wprowadzonego zaledwie kilka miesięcy wcześniej prawa. Teraz będą musieli radzić sobie również z interpretacją nowszej wersji przepisów.

Jeszcze jedna zmiana dotyczy zapisu, zgodnie z którym w niedzielę właściciel i jednocześnie pracownik sklepu może sprzedawać prasę, bilety i wyroby tytoniowe. Z ustawy mają zniknąć te ostatnie, bo obecnie przepis jest nadużywany – sprzedaż papierosów prowadzi wiele sklepów z różnych branż i trudno im udowodnić, że głównym celem ich działania jest handel innymi towarami. Z kolei tam, gdzie sprzedaje się prasę i żywność, zazwyczaj i tak można kupić również wyroby tytoniowe.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram