Nowe placówki sporo kosztują

Autor: Redakcja
Data dodania: 24 czerwca 2008
Kategoria:

Akcjonariusze mają wątpliwości, czy banki nie spóźniły się z rozbudową sieci dystrybucji. Teraz utworzenie nowego oddziału kosztuje co najmniej 0,5 mln zł, a jego utrzymanie jest znacznie droższe - pisze "Parkiet".

"Od stycznia największe banki uruchomiły prawie 100 placówek. Do końca roku planują otworzyć kolejne 300. Liczą na to, że rozbudowując sieć, zwiększą skalę działania i udział w rynku. Obiekcje zgłaszają jednak inwestorzy instytucjonalni. Akcjonariusze mają wątpliwości, czy banki nie przespały najlepszego momentu na rozwijanie sieci - kiedy koszty tworzenia nowych placówek były zdecydowanie niższe.", czytamy w "Parkiecie".

"Zdaniem ekspertów rynku nieruchomości, trudno z tymi argumentami się nie zgodzić. Obecnie koszt utworzenia nowej placówki wynosi od 350 tys. do nawet 1 mln zł. Oznacza to, że banki wydadzą na ten cel około 250 mln zł. Dodatkowo, zwykle do nowego oddziału trzeba dokładać przez trzy lata, bo dopiero po takim czasie placówka osiąga rentowność.", czytamy dalej.

"- Ceny wynajęcia metra kwadratowego pod działalność bankową wprestiżowych lokalizacjach wahają się od 60 euro miesięcznie w Gdańsku, Poznaniu czy Krakowie do nawet 90 euro w Warszawie - ocenia Paweł Proniński, specjalista ds. powierzchni handlowych w firmie Colliers International. To 30-40 proc. więcej niż dwa lata temu. - Do obsługi klientów detalicznych potrzebna jest placówka o powierzchni min. 150 metrów kwadratowych - mówi Proniński. Przy obecnych cenach rocznie na czynsz oddział w centrum miasta musi wydawać od 420 do 600 tys. zł. Dwa lata temu byłoby to około 200 tys. mniej.", pisze dziennik.

Jeszcze klika lat temu spodziewano się, że bankowość internetowa przyczyni się do spadku zainteresowania obsługą rachunków w oddziałach. Nic bardziej mylnego - klienci nadal przywiązują dużą uwagę do placówek bankowych. Dziś banki inwestują na potęgę w nowe oddziały, odświeżają ich wygląd, wprowadzają nowe marki i rozbudowują sieci placówek partnerskich. Z szacunków wynika, że w tym roku powstanie nawet 1,4 tys. nowych placówek bankowych. Walka toczy się także o zdobycie jak najlepszej lokalizacji.

Więcej na ten temat pisze Niana Hałabuz w "Parkiecie".

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram