Nowe, bezpłatne usługi dla przedsiębiorców

Autor: Redakcja
Data dodania: 1 października 2010
Kategoria:
consultingPolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła testowanie nowych usług dotyczących doradztwa w zakresie optymalizacji kosztów firmy. A w przygotowaniu są już kolejne.

Usługi będą dostępne dla przedsiębiorców bezpłatnie poprzez ogólnopolską sieć ośrodków Krajowego Systemu Usług. Do tej pory w ramach KSU mogli oni już skorzystać m.in. z pomocy w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Ale nie tylko.

- Punkty Konsultacyjne KSU udzielają informacji o administracyjno-prawnych aspe­ktach prowadzenia działalności gospodarczej, zasadach i warunkach korzystania z pro­gramów pomocy publicznej i innych zewnętrznych źródeł finansowania działalności gos­podarczej. Krajowy System Usług istnieje od 1996 roku, punkty konsultacyjne KSU realizowały w ostatnich latach średnio ponad 70 tys. usług informacyjnych rocznie. To dowód na to, jak cennym instrumentem wsparcia krajowej przedsiębiorczości jest KSU – mówi Bożena  Lublińska-Kasprzak,  prezes PARP.

Ośrodki KSU stopniowo rozszerzają zakres swoich usług dla przedsiębiorców. Najnowszym przykładem są właśnie pilotażowe usługi doradcze w zakresie optymalizacji kosztów czy też dotyczące prawnych aspektów związanych z ochroną środowiska.

Usługa optymalizacji kosztów składa się z dwóch etapów. Pierwszy obejmuje przeprowadzenie audytu zarządzania finansami w przedsiębiorstwie oraz opracowanie strategii optymalizacji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Drugi etap zakłada wdrożenie rekomendacji optymalizacyjnych wynikających z tej strategii. Pilotaż potrwa do końca marca 2011 r. Jeśli usługa spotka się z zainteresowaniem przedsiębiorców, może zostać włączona do pakietu usług systemowych sieci KSU.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowuje już kolejną usługę pilotażową, tym razem związaną z ochroną środowiska. Jak bowiem wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PARP, 70 proc. badanych przedsiębiorców nie ma wystarczającej wiedzy w kwestiach prawnych związanych z ochroną środowiska i obowiązkach, jakie na nich spoczywają w tym zakresie.

- Przewidujemy, że usługa doradcza w zakresie ochrony środowiska będzie dostępna dla przedsiębiorców w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dokumenty dotyczące tych usług zostaną udostępnione w Internecie w ciągu kilku najbliższych tygodni – mówi Mariola Misztak-Kowalska, dyrektor Zespołu Instytucjonalnego Systemu Wsparcia PARP.

Przypomnijmy, że w ramach oferty KSU mieszczą się także pożyczki dla firm oraz poręczenia kredytu bankowego na rozwój działalności. – Dotyczy to w szczególności małych lub niedawno powstałych przedsiębiorstw, dla których komercyjna oferta bankowa jest trudno dostępna – mówi Aneta Wilmańska, zastępca prezesa PARP.

Środki, które rozdysponowuje PARP między regionalne fundusze pożyczkowe, są ważnym źródłem finansowania dla firm. Aczkolwiek wiele funduszy postarało się także o pieniądze na ten cel ze środków UE.

oprac. Joanna Cabaj - Bonicka

Źródło: PARP

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów
Data dodania: 4 sierpnia 2022
Fit Cake robi swoje
Data dodania: 2 sierpnia 2022
BRICOMARCHÉ z nową marką własną
Data dodania: 1 sierpnia 2022
Duże zainteresowanie franczyzą Auto Gamma

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram