Nowa sieć stacji Lotos Optima również we franczyzie

Autor: Redakcja
Data dodania: 12 maja 2011
Kategoria:
lotos_stacjaWspółpraca z firmą Lotos stanie się dostępna dla szerszej grupy przedsiębiorców. Wymogi lokalizacyjne dla marki ekonomicznej będą mniej restrykcyjne, zaś realizacja nowej inwestycji dużo tańsza.

Stworzenie sieci stacji ekonomicznych Lotos zapowiedział już kilka miesięcy temu, jednak aż do wczoraj szczegóły tej koncepcji nie były znane. Teraz już wiadomo, że stacje ekonomiczne będą działać pod szyldem Lotos Optima, zaś pierwsze obiekty tej sieci ruszą w drugiej połowie bieżącego roku.

Portalowi FranczyzawPolsce.pl udało się potwierdzić, że podobnie jak stacje sieci premium, tak i Lotos Optima będzie rozwijany poprzez franczyzę. Przypomnijmy, że do tej pory marki ekonomiczne na polski rynek wprowadził Orlen (sieć Bliska) oraz Statoil (sieć 1-2-3), przy czym tylko ta pierwsza dostępna jest dla franczyzobiorców. Statoil, choć również posiada system franczyzowy, umożliwia niezależnym przedsiębiorcom współpracę tylko w ramach brandu premium. Rozwój franczyzowy sieci paliwowych następuje zarówno poprzez przyłączanie działających obiektów niezależnych, jak i nowobudowanych stacji tworzonych przez zewnętrznych inwestorów.

Jak podaje Lotos, segment ekonomiczny nastawiony na wartość, to dziś najdynamiczniej rozwijająca się i najbardziej perspektywiczna cześć rynku paliwowego w kraju. Zwłaszcza, że można zaobserwować na nim duże nasycenie stacjami premium oraz stopniowe spowolnienie rozwoju stacji samoobsługowych i przymarketowych.

Warto podkreślić, że budowa jednej stacji premium kosztuje dziś 3-4 mln zł, zaś stacje Lotos Optima będą budowane przy nakładach od 1 mln zł. Ceny na nich będą odpowiadać warunkom danej lokalizacji i będą odpowiednio niższe od cen na stacjach premium. Stacje ekonomiczne zlokalizowane będą na obszarach o innym potencjale rynkowym niż stacje premium, co zapewni Lotosowi nowe możliwości pozyskiwania lokalizacji dla stacji własnych i stworzy nowe perspektywy dla niezależnych operatorów.

Stacje Lotos Optima mają być w każdym aspekcie „zoptymalizowane”, co znajdzie odzwierciedlenie w ściśle zdefiniowanej ofercie paliwowej i pozapaliwowej. Na stacjach tych z założenia nie będą sprzedawane paliwa Dynamic. Nie planuje się także wprowadzenia takich narzędzi jak program lojalnościowy Navigator czy promocje spożywcze. Dostępne będą natomiast podstawowe usługi związane z podróżowaniem – akceptowane będą karty flotowe Lotos Biznes oraz pozostałe karty płatnicze. Optymalizacja oferty pozwoli na ograniczenie kosztów i tym samym stworzenie atrakcyjniejszych warunków cenowych dla tych klientów, którzy koncentrują się na ekonomice podróżowania, nie są natomiast zainteresowani dodatkowymi benefitami świadczonymi przez sieć premium.

Obecnie sieć stacji Lotos liczy 316 obiektów, w tym 112 franczyzowych. Udział spółki w detalicznym rynku paliwowym w Polsce szacowany jest na 7,5 proc. Jej celem jest zwiększenie go do 10 proc. do 2015 roku.

JCB

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram