Nowa sieć aptek kusi farmaceutów programem PAYBACK

Autor: Redakcja
Data dodania: 12 marca 2010
Kategoria:
Apteka_-_lekiHurtownia leków Phoenix Pharma wprowadza na polski rynek nową markę – Apteka1. Mają się wokół niej zrzeszać niezależne apteki. Jako wabik, wyróżniający ją na tle konkurencji, sieć chce zastosować program bonusowy PAYBACK, z którego korzystają już m.in. klienci Allegro czy BP.

- Poszukiwaliśmy nowoczesnego rozwiązania marketingowego, które wsparłoby rozwój aptek naszych klientów, jak również naszych własnych. PAYBACK to program stanowiący nową jakość, dzięki któremu zdecydowanie wyróżnimy się na tle ofert konkurencyjnych. PAYBACK zapewnia unikatowe korzyści dla pacjentów - mogą zbierać punkty szybciej, u wielu partnerów i łatwo wymieniać je na atrakcyjne nagrody, bądź „płacić” nimi za zakupy w aptekach – mówi Piotr Stopczyk, prezes zarządu Phoenix Pharma Polska.

PAYBACK to program lojalnościowy, który wystartował na polskim rynku we wrześniu 2009 r. i do końca roku zgromadził ponad 3 mln klientów. A to dopiero początek. W Niemczech, gdzie PAYBACK funkcjonuje od 10 lat, szacuje się, że aktywnie korzysta z niego 60 proc. gospodarstw domowych. Wyróżnia go to, że nie jest związany z jedną marką czy siecią ani nawet branżą. W Polsce korzystają z niego już m.in. klienci stacji BP, hoteli Orbis, portalu Allegro.pl, Kolportera, hipermartketów Real, a także Telekomunikacji Polskiej.

Organizatorzy sieci Apteka1 liczą na to, że klienci tamtych firm, chcąc szybciej zbierać punkty, leki zaczną kupować właśnie w aptekach oznaczonych tą marką. Obecnie jest ich zaledwie 40. Ale to dopiero początek procesu zrzeszania aptek w tej sieci. Oprócz programu PAYBACK, zachętą dla właścicieli aptek mają być szkolenia, rabaty, bezpłatne materiały promocyjne dla klientów, a także specjalna infolinia z fachowym poradnictwem dla aptekarzy.

Odpowiednią wizualizację charakterystyczną dla sieci można nabyć w dwojaki sposób: bezpłatnie, ale tylko w wersji podstawowej bądź w ramach wyznaczonego przez farmaceutę budżetu. W tym drugim przypadku jest ona przygotowywana przez fachowych doradców i dostosowana do konkretnej apteki oraz ustalonego budżetu.

Obecnie w sieciach zrzeszona jest jedna trzecia aptek w Polsce. Jak wynika z informacji przekazywanych przez Phoenix Pharma, mogą one jednak poszczycić się nawet dwukrotnie wyższymi przychodami niż apteki działające samodzielnie. Faktem jest, że wiele aptek rodzinnych nie wytrzymuje konkurencji z ich strony. W ubiegłym roku po raz pierwszy od lat liczba aptek w naszym kraju się zmniejszyła, choć rynek urósł o 8 proc. Słabsza pozycja konkurencyjna wobec aptek sieciowych może skłaniać niezależnych aptekarzy do podjęcia decyzji o przyłączeniu się do sieci.

Na rynku działają m.in. takie sieci aptek jak Dbam o Zdrowie (organizowana przez PGF), Świat Zdrowia, Apteka Dobrych Cen (Torfarm), Apteka z sercem (Farmacol), Mediq Apteka (sieć rozwijana poprzez franczyzę przez ACP Pharma), a teraz także Apteka1 (Phoenix Pharma).

Ceną za przystąpienie do sieci Apteka1 jest, podobnie jak w przypadku innych sieci organizowanych przez hurtownie farmaceutyczne, zadeklarowanie poziomu zakupów realizowanych u danego dystrybutora - w przypadku tej marki jest to oczywiście Phoenix Pharma.  Spółka jest częścią największych europejskich koncernów dystrybucji farmaceutyków Phoenix Pharmahandel GmbH & Co KG i Tamro Group. Zajmuje się usługami logistycznymi dla producentów, przedhurtową i hurtową sprzedażą farmaceutyków oraz prowadzeniem sieci aptek.

Joanna Cabaj - Bonicka
jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 12 sierpnia 2022
Bezrobocie w Polsce najniższe od 32 lat
Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram