Nowa perspektywa, nowe pieniądze

Autor: Redakcja
Data dodania: 21 sierpnia 2014
Nowa perspektywa, nowe pieniądze. Foto: freeimages.com

Nowa perspektywa, nowe pieniądze. Foto: freeimages.com

Kończą się unijne projekty zaplanowane na lata 2007 – 2013. Przed nami nowe środki, nowe zasady i obowiązki. Jak uszczknąć dla siebie kawałek tortu wartego 18 miliardów euro?

Terminem „Nowa Perspektywa” określane jest kolejne rozdanie europejskich środków, zaplanowane na lata 2014 – 2020. Na przedsiębiorców planujących skorzystanie z europejskiej pomocy czeka sporo zmian. Najważniejsza, nie sformułowana wprost, brzmi: mniej chaosu. Tajemnicą poliszynela jest to, że wiele środków poszło na marne. Tysiące ludzi przeszły szkolenia, które ani na jotę nie pomogły im w znalezieniu pracy czy w biznesie. Setki przedsiębiorców stały z wnioskami w nocnych kolejkach, bo stosowano zasadę „kto pierwszy, ten lepszy”. Wizyty kontrolerów były zmorą a sposoby rozliczania  niejasne i nie dostosowane do realiów nowoczesnej gospodarki. To na szczęście jest już za nami. Jak przyznają przedstawiciele instytucji rozdzielających środki, głównie Banku Gospodarstwa Krajowego i PARP, procedury są już lepiej dostosowane do rzeczywistości a urzędnicy i pośrednicy nauczyli się dostosowywać je do potrzeb beneficjentów i realnie oceniać projekty. Nie oznacza to, że jest idealnie. Przed nami jednak kolejne wyzwanie. Co się zmienia?

R&D CZYLI B+R

Granty dla naukowców i budowa pięknych, lśniących czystością i pustych jak szkoły w lipcu, parków technologicznych to już przeszłość. Inwestowanie w naukę ma sens jeśli współpracuje ona z biznesem. Z kolei biznes nie powinien udawać, że inwestuje w nowoczesne technologie sprzed kilku czy kilkunastu lat, skoro prawdziwa innowacyjność jest tu i teraz. Słowem – nauka i biznes mają iść w parze w ramach programów B+R, czyli badawczo- rozwojowych lub research&development. Ma to znaczenie nawet dla małych przedsiębiorców, bo może się okazać, że nie opłaca się kupować zachodnich technologii lecz zaadaptować wynalazek lokalnej uczelni. To naprawdę duża szansa i duże pieniądze. Na B+R ma iść łącznie 1,7% polskiego PKB zamiast obecnych 0,9%.

MNIEJ ROZDAWNICTWA

Precz z dotacjami, niech żyją pożyczki – mówi UE. Mogłoby się wydawać, że lepiej dostać pieniądze niż je pożyczyć. To paradoksalnie błędne rozumowanie. Po pierwsze: dotacja jest obwarowana wieloma warunkami, wniosek skomplikowany, procedura długotrwała a kontrola uciążliwa. Wielu przedsiębiorców skorzystało na dotacjach, ale wielu się to nie udało. Przez długi czas panował u nas kult pisania wniosków, powstały firmy, które robiły to za przedsiębiorców. Koszt obsługi procesu pozyskania i rozliczenia dotacji był spory. Nie jest tajemnicą, że niektóre firmy i projekty powstały wyłącznie po to by dostać dotację i ją „przepalić” - wydać pieniądze i po wymaganym przepisami czasie zamknąć interes. Pożyczki mają być uczciwsze. Wniosek jest prosty, oceniany przez fachowców, którzy potrafią także doradzić ograniczenie inwestycji bądź zmianę kierunku. Niskie oprocentowanie (w zależności od instrumentu może ono wynosić od zera do kilku procent rocznie) nie pozwoli wpaść w spiralę zadłużenia. A co najważniejsze – jest to instrument zwrotny. Czyli wpompowane w rozwój biznesu pieniądze wracają do puli i zasilają kolejne przedsiębiorstwa. Perpetuum mobile. Ulgowo mają być traktowane projekty,
w których poziom ryzyka jest wysoki – te mają być wspierane dotacjami.

INNOWACYJNOŚĆ

Tu czekają dwie ważne zmiany. Po pierwsze unijni urzędnicy uznali w końcu, że innowacyjne projekty nie powinny być domeną tylko dużych firm. W związku z tym duża pula (prawie 9 mld euro) trafi bezpośrednio do sektora MSP. Mali przedsiębiorcy, by te środki dostać, nie muszą już wchodzić w konsorcja z firmami z innych państw – mogą występować o nie sami. Po drugie innowacyjność nie znosi czekania. Konkurencja czyha, więc projekty związane z nowoczesnymi technologiami mają być oceniane nie w pół roku, ale maksymalnie w dwa miesiące.

SILNIEJSZE REGIONY

W Nowej Perspektywie zaplanowanych zostało sześć programów krajowych. Są to:
• Program Infrastruktura i Środowisko 27,41 mld euro
• Program Inteligentny Rozwój 8,61 mld euro
• Program Polska Cyfrowa 2,17 mld euro
• Program Wiedza Edukacja Rozwój 4,69 mld euro
• Program Polska Wschodnia 2 mld euro
• Program Pomoc Techniczna 700,12 mln euro

oraz programy regionalne województw. I to właśnie tzw. regiony będą miały dużo do powiedzenia w kwestii wydawania pieniędzy z Unii. Każdy kraj i region określił swoje tzw. inteligentne specjalizacje, czyli swoje mocne strony. W takie właśnie branże regiony będą mogły inwestować większe środki. Generalnie w Nowej Perspektywie województwa będą dzieliły ok. 40% wszystkich środków przyznanych Polsce.
Wcześniej było to ok. 25%, ale i tak województwa lepiej je wydawały niż budżet centralny.

BONY I TALONY

Tu szykuje się rewolucja. Masz potrzebę, by podszkolić pracowników z kompetencji miękkich albo bezpieczeństwa pracy z materiałami rozszczepialnymi a lokalne firmy szkoleniowe oferują tylko kursy fryzjerskie? Dzieje się tak dlatego, że obecnie to firma szkoleniowa występuje o grant, przygotowuje program szkoleń i szuka chętnych na swoje kursy. Teraz ma być odwrotnie – to firma X wystąpi o grant na szkolenie swoich pracowników, dostanie na to specjalny talon czy bon a następnie znajdzie sobie specjalistów od szkolenia. Ci będą zarejestrowani w nowo utworzonym Rejestrze Usług Rozwojowych (RUR). Czyli to podaż będzie podążać za popytem a nie odwrotnie. Na dodatek cała unijna pomoc ma być bardziej komplementarna. Do tej pory łączenie grantów było niemożliwe lub trudne. W Nowej Perspektywie możliwe będzie sfinansowanie danej inwestycji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a następnie – na poziomie województwa – wyszkolenie pracowników do jej obsługi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Co ważne - podatek VAT w projektach dofinansowanych z Funduszy Europejskich będzie kosztem kwalifikowanym, co oznacza utrzymanie możliwości jego refundacji. Poziom dofinansowania unijnego wynosi 85% (dla regionów mniej rozwiniętych) oraz 80% dla Mazowsza.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Finanse i nie tylko

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram